Morales'ten silahlı mücadele çağrısı

Bolivya'nın devrik lideri Evo Morales'in "Bolivya'ya dönünce Venezüella'daki gibi halkı silahlı milisler gibi örgütlenmeliyiz" sözleri darbeyle kurulan geçici hükümet tarafından tepkiyle karşılandı.

14 Ocak 2020 06:19 | Kategori: Dünya

Bolivya’nın devrik Devlet Başkanı Evo Morales, Arjantin’in başkenti Buenos Aires'te bir araya geldiği partisi Sosyalizm Hareketi (MAS) üyelerine, "Bolivya'ya dönünce Venezüella'daki gibi halkı silahlı milisler gibi örgütlenmeliyiz" dedi.

Morales'in sözleri Bolivya hükümeti tarafından tepkiyle karşılandı. Darbeyle kurulan Bolivya geçici hükümeti, devrik liderin halkı şiddete çağırdığını iddia ederek, 'ayaklanmaya teşvik ve terörizm' suçlamasında bulundu.

Bolivya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Morales, hem Bolivya hem de Arjantin’in kamu düzeni açısından açık bir tehdit oluşturuyor. Devletin güvenlik ve egemenliğine karşı silahlı ayaklanma, komplo ve hatta terörizm tertip etmek ciddi bir suçtur" denildi.

Bolivya'daki geçici hükümet ayrıca Arjantin makamlarına Sosyalizm Hareketi'nin lideri Morales’in 'siyasi hakların kullanılmasını açıkça aşan şiddet, nefret, ayrımcılık veya terör çağrıları yaptığı' uyarısında bulundu. Bunun, uluslararası hukuk normlarına ve Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerine aykırı olduğu belirtildi.

Arjantin hükümeti ise, "Evo Morales'in Arjantin'e sığınma talebinde bulunduğu kamuya açık bir bilgidir. Bu nedenle şu anki yasal statüsü bir mülteci başvurusudur. Morales, hem Bolivya hem de Arjantin’in kamu düzenine karşı açık bir tehdit oluşturmaktadır. Bu türden siyasi açıklamalar yayınlamasına izin verilmemelidir" açıklamasında bulundu..

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI