radyobir
radyobir

Nijerya'da Boko Haram'dan kaçan 5 bin 704 kişi evine döndü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram terör örgütünden kaçan ve komşu ülkelere sığınan 5 bin 704 kişi evine döndü.

05 Aralık 2022 07:06 | Kategori: Afrika

Nijerya Mağdurları Destekleme Fonu (VSF) Başkanı Lawal Alao, yaptığı açıklamada, ordunun, Borno eyaletine bağlı Martte bölgesinde yeniden güvenliği sağladığını belirtti.

Bu bölgede 6 yıl önce Boko Haram saldırıları nedeniyle kaçan ve komşu ülkeler Kamerun ile Nijer'e sığınan 5 bin 704 kişinin evine döndüğünü kaydeden Alao, dönenlerin hükümetin inşa ettiği binalara yerleştirildiğini bildirdi.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren Boko Haram'ın, 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel terör eylemlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün, Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkedeki terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI