Ruhban Okulu'nu ilk kez bir Başbakan ziyaret edecek

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine 5-6 Şubat'ta gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinde bir ilke imza atacak.

02 Şubat 2019 09:19 | Kategori: Dış Politika

Salı günü Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Çipras, çarşamba günü İstanbul’da Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nu ziyaret edecek. Çipras, Ruhban Okulu’nu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olacak. Atatürk ile 1930’lu yıllarda Türk-Yunan dostluğunun temellerini atan Elefterios Venizelos, 1933’te muhalefet lideriyken özel bir ziyaret sırasında okulu gezmişti.

OKULUN KİLİSESİNDE AYİN

Çipras, Ruhban Okulu’nun kilisesinde düzenlenecek dini ayine katılacak. Ardından da Patrik Bartholomeos ile görüşecek. Heybeliada Ruhban Okulu 1844-1971 yılları arasında faaliyet gösterdi. Bu süre içinde Bartholomeos dahil 12 patrik bu okuldan mezun oldu. Okul, 48 yıldır kapalı. Ruhban Okulu’nun tekrar açılması yaklaşık 10 yıldır sık sık gündeme geliyor. Patrikhane kaynakları, Erdoğan-Çipras görüşmesinde, Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili önemli bir gelişme sağlanmasını beklemediklerini söylediler.

1971’DE KAPATILDI

Heybeliada’daki Ayia Triada Manastırı, Patrik 4. Germanos tarafından 1 Ekim 1844’te Heybeliada Ruhban Okulu olarak açıldı. Okul, Ortodoks âleminde, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden sonra kurulan akademi düzeyindeki ilk okul olma özelliği taşıyordu. Okul, Demokrat Parti iktidarının izniyle, 1950- 1964 yıllarında yabancı öğrencileri kabul etti. 1964’te güvenlik gerekçesiyle, yabancı öğrenci yasaklandı. 1971’de Anayasa Mahkemesi’nce özel yükseköğretim kurumlarının bir devlet üniversitesine bağlanması kararlaştırıldı. Heybeliada Ruhban Okulu da bu statüde değerlendirildi. Okulun varlığını sürdürebilmesinin ancak Türk üniversitelerinden birisine veya bir ilahiyat fakültesine bağlanarak mümkün olabileceği belirtildi. Patrikhane’nin, okulun Türk üniversitelerine bağlanmasını istememesi üzerine Ruhban Okulu kapatıldı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI