Rusya, Taliban'ı uluslararası konferansa davet edecek

Rusya, Çin, İran, Pakistan ve Hindistan'ın katılımı ile Moskova'da düzenlenecek uluslararası konferansa Taliban'ı da davet edeceğini açıkladı. Konferansta Afganistan'ın geleceği ele alınacak.

08 Ekim 2021 11:01 | Kategori: Asya Pasifik

Rusya, Afganistan'da iktidarı ele geçiren radikal İslamcı Taliban'ı ülkenin geleceğinin ele alınacağı uluslararası konferansa davet edeceğini açıkladı. Rusya'nın Afganistan Büyükelçisi Zamir Kabulov, Çin, İran, Pakistan ve Hindistan'ın temsilcilerinin davet edildiği 20 Ekim'de Moskova'da düzenlenecek konferansa Taliban'ın da davet edileceğini teyit etti. Ancak Taliban'ın konferansa temsilci gönderip göndermeyeceği henüz açıklık kazanmadı. 

Moskova'daki görüşmelerin, 12 Ekim'de Roma'da düzenlenecek Afganistan gündemli G20 zirvesi sonrasında gerçekleşmesi planlanıyor. Kabulov, düzenlenecek uluslararası konferansın katılımcılarına ve gündemine dair ise bilgi vermedi.

Ağustos ayı ortasında Taliban'ın Afganistan'da iktidarı ele geçirmesinden bu yana insani durumun kötüleştiği belirtiliyor. Kabulov'un verdiği bilgilere göre, Rus hükümeti Afganistan'a insani yardım göndermeye hazırlanıyor.

Taliban'ı terörist örgüt olarak yasaklayan Moskova, yeni Afgan hükümetini tanımaksızın Taliban ile müzakereler yürütme zorluğu ile karşı karşıya bulunuyor. Kabulov, Pazartesi günü yaptığı açıklamada da, Kremlin'e göre Taliban'a karşı uygulanan Birleşmiş Milletler yaptırımlarının kaldırılmasının ihtimal dışı olmadığını söylemişti. Ancak Kabulov, bunun için acele etmeye gerek olmadığını da sözlerine eklemişti.

Rusya ile Taliban arasındaki ilişkiler

Moskova, geçen yıllarda da Taliban ile teması kesmemiş, Taliban temsilcilerini pek çok kez Kremlin'e görüşmeler için davet etmişti. Taliban temsilcileri ile Moskova'da yapılan son görüşme Temmuz ayında gerçekleşti. Moskova, Batılı ülkelerin aksine Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından Kabil'deki büyükelçiliğini kapatmadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO üyesi ülkelerin vatandaşlarını ve kendileri için çalışan Afganları acele ile tahliye etmelerinin ardından yabancı ülkelerin Afganistan'ın iç işlerine karışmasını eleştirmişti. Putin, Moskova'nın Sovyetler Birliği döneminde Afganistan'ı işgalinden "ders aldığını" da sözlerine eklemişti.

Putin, Eylül ayı ortasında da Taliban ile yapıcı bir iş birliğinin mümkün olabileceği mesajını vermişti. Şangay İşbirliği Örgütü (SCO) zirvesindeki konuşmasında "Taliban Afganistan topraklarının neredeyse tamamını kontrol ediyor" diyen Putin, şimdi "sözlerini tutmalarını" sağlamanın gerektiğini söylemişti. Putin, bunu "Barış, kamusal yaşamda normalleşme ve herkes için güvenlik" olarak açıklamıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI