Sağlık durumuyla ilgili çelişkili açıklamalar

Koronavirüs teşhisi konulmasının ardından cuma günü bir hastaneye kaldırılan ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlığı hakkında basına çelişkili açıklamalar yansıdı.

04 Ekim 2020 09:28 | Kategori: Dünya

Trump'ın kişisel doktoru Dr. Sean Conley, Trump'ın sağlık durumunun çok iyi olduğunu açıkladı.

Conley, Trump'ın sağlık durumuyla ilgili kaydettiği aşamadan ötürü doktorlarının memnun olduğunu, hastaneye sadece önlem amacıyla getirildiğini, bugün hastaneden çıkabileceğini söyledi.

Aynı zamanda soluk alıp vermede bir sıkıntı çekmediğini ve oksijene bağlı olmadığını aktardı, son 24 saat içinde ateşinin de çıkmadığını söyledi.

Ancak ABD basınından farklı medya kuruluşları, bir kaynağa dayandırdıkları haberlerinde Trump'ın hayati göstergelerinin son 24 saat içinde endişe verici şekilde seyrettiğini aktardı.

Aynı üst düzey yetkili henüz Trump'ın iyileşmesinin mümkün olmadığını, önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu söyledi.

Helikopterle hastaneye götürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerinden 24 saat geçmeden cuma günü Marine One adlı özel Beyaz Saray helikopteriyle hastaneye kaldırıldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın tedbir amaçlı olarak Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ne götürüldüğü belirtildi.

Doktoru, Trump'ın "kendisini yorgun hissettiği ama moralinin yerinde olduğu" açıklamasında bulundu, daha sonra da durumunun iyi olduğunu söyledi.

Trump'a henüz denenme aşamasında olan bir ilacın enjekte edildiği ve antiviral Remdesivir tedavisine başlandığı bildirildi.

Doktoru Sean Conley cuma günü yaptığı açıklamada Trump'ın iyi durumda olduğunu belirterek "Oksijen desteğine ihtiyaç duymuyor, ama uzmanlarla konsültasyonun ardından Remdesivir tedavisini başlattık. İlk dozunu tamamladı, şimdi rahat ve dinleniyor" dedi.

Testi pozitif çıkanların sayısı artıyor

Trump'ın yakın çevresinde koronavirüs testi pozitif çıkanlar arasında eşi Melania'nın yanı sıra danışmanı Hope Hicks, kampanya menajeri Bill Stepien ve eski Beyaz Saray danışmanı Kellyanne Conway de bulunuyor.

Ayrıca Cumhuriyetçi Senatörler Mile Lee, Thom Tillis ve Ron Johnson'ın da testlerinin pozitif çıktığı bildirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Trump'ın 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden'ın testleri ise negatif çıkmıştı.

Trump: 'İyi gidiyor sanırım'

Trump hastaneye kaldırıldıktan sonra Twitter hesabından "İyi gidiyor, sanırım! Herkese teşekkürler. SEVGİLER!!!" diye yazdı.

Ondan birkaç saat önce de 18 saniyelik bir video yayımlamıştı.

Trump videoda; "Muazzam destekleri nedeniyle herkese teşekkür etmek istiyorum. Walter Reed Hastanesi'ne gidiyorum. Çok iyi iş çıkardığımı düşünüyorum ancak her şeyin yolunda olduğundan emin olmak istiyoruz. First Lady de çok iyi iş çıkarıyor. Çok teşekkür ederim. Desteğinizi çok takdir ediyorum ve asla unutmayacağım" dedi.

Trump'a geçmiş olsun dileklerini gönderen liderler arasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un gibi isimler var.

Beyaz Saray: Hafif semptomlar

Beyaz Saray'dan daha önce yapılan açıklamada Trump'ın hafif semptomlar geçirse de görevinin başında olduğu duyurulmuştu.

BBC'nin ABD'deki yayın ortağı CBS News kanalına göre Trump, düşük dereceli ateş dahil bazı hafif semptomlar gösteriyor.

Trump ile birlikte eşi First Lady Melanie Trump'ın test sonucu da pozitif çıkmış, çift daha önce kendilerini Çarşamba günü geç saatlerde Beyaz Saray'da karantinaya almıştı.Trump, kendisini hastaneye götüren helikoptere maske takarak ve takım elbise giymiş şekilde bindi

Yetkilerini yardımcısı Mike Pence'e devredebilir

Amerikan Anayasası'na göre Trump görevlerini yerine getiremeyecek düzeyde hastalanırsa yetkilerini geçici olarak Başkan Yardımcısı Mike Pence'e devredebilir.

Ancak Beyaz Saray İletişim Direktörü Alyssa Farah, Trump'ın henüz yetkilerini Başkan Yardımcısı Mike Pence'e devretmediğini söyledi.

Farah, "Başkan işinin başında" dedi.

74 yaşındaki Trump, koronavirüse yakalanmasının ardından tüm mitinglerini ya iptal etmiş ya da sanal mitinglere dönüştürmüştü.ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence

Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden ise seçim kampanyasını sürdürüyor.

Biden daha önce Trump çiftinin en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını dilediğini söylemişti.

Eski Başkan Barack Obama da benzer bir açıklama yaparken, Demokrat Parti seçim kampanyasında Trump'ın eleştirildiği tüm reklamları kullanmayı durdurdu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI