radyobir
radyobir

"Saraydan Kız Kaçırma", AKM'de seyirciyle buluştu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği eser, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu'nda sanatseverlerle buluştu. Sanatseverlerlerin yoğun ilgi gösterdiği eserin biletleri günler öncesinden tükenmişti.

13 Ekim 2022 04:56 | Kategori: Opera ve Bale

"Saraydan Kız Kaçırma” operası, klasik haline sadık kalınarak, farklı bir reji anlayışı ile sahnelendi. Rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu eserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov yönetti. Eserin dekor ve kostüm tasarımı Olcay Engin Kaymaz’a, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a ait. Paolo Villa’nın koro şefliğini üstlendiği eserin koreografisi ise Tan Sağtürk imzalı.

Eserde, klasik konunun en önemli unsurlarından biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamete önem vermesi vurgulanıyor. Eserde ayrıca, yaşanmış 1918 İspanyol Gribi salgını da konu ediliyor. "Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün başka bir kanıtı gibi, İspanyol Gribi’nde ve son senelerde dünya gündemine damga vuran salgında yaşanan paralellikler işleniyor. 

Temsilde; Erdem Erdoğan "Belmonte”, Tuncay Kurtoğlu "Osmin”, Hale Soner Kekeç "Konstanze”, Ayşenur Ayyıldız Haksoy "Blonde”, Berk Dalkılıç "Pedrillo”, Alper Saldıran "Selim Paşa” rolünde sahnedeydiler.

Eser, ilk kez sahnelendiği AKM -  Opera Salonu’nda , yine sanatseverlerden büyük ilgi gördü ve gecenin sonunda uzun süre alkışlandı. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI