Sudan'da darbe: Hükümet lağvedildi

Sudan kabinesinin büyük çoğunluğu ve hükümet yanlısı partilerin genel başkanları, askerler tarafından gözaltına alınırken, ordu hükümeti lağvetti.

25 Ekim 2021 09:20 | Güncelleme :25 Ekim 2021 14:44 | Kategori: Afrika

Protestocular sokaklara dökülürken silah sesleri yükseldi ve en az 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sudan hükümet konseyinin başındaki isim olan General Abdel Fattah al-Burhan ülke çapında olağanüstü hal ilan ederken konseyin hükümetin ve konseyin lağvedildiğini açıkladı.

Al-Arabiya'nın görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Sudanlı askerler ile askeri karargah çevresinde toplanan darbe karşıtı protestocular arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı bilgisi yer alırken bir tabip odası Facebook resmi sayfası üzerinden yaptığı açıklamadan en az 12 kişinin yaralandığını açıkladı.

Sudan Haber Alma Bakanlığı Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok'un darbeyi destekleyen bir açıklama yapmayı reddetmesinin ardından bilinmeyen bir konuma götürüldüğünü açıkladı.

Bakanlık bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada Hamdok'un ev hapsine alındığını ve darbeyi destekleyen bir açıklama yapması için kendisine baskı yapıldığını açıklamıştı.

Konu hakkında bilgi üç siyasi kaynak tarafından verildi.

Bir Reuters kaynağı halkın sokağa döküldüğünü ancak Sudan ordusu ve paramiliter güçlerin Hartum'un çeşitli noktalarında konuşlanarak hareketi kısıtladığını söyledi.

Al-Arabiya Hartum havalimanının kapatıldığını ve uluslarası uçuşların ertelendiğini bildirdi.

Al Hadath TV'nin haberinde Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok'un ev hapsine alındığı ve kimliği belirlenemeyen askeri güçlerin dört bakanı, iktidar konseyinin bir sivil üyesini, birkaç eyaletin valisini ve siyasi parti başkanlarının gözaltına aldığı ifade edildi.

Sudan Haber Alma Bakanlığı askeri güçlerin iktidar konseyinin sivil üyelerini gözaltına aldığını ve onları bilinmeyen bir yere götürdüğünü açıkladı.

Ailesi Reuters'a yaptığı açıklamada Hamdok'un basın danışmanının evine askeri güçler tarafından baskın düzenlendiğini ve kendisinin gözaltına alındığını söyledi.

Reuters kaynakları başkent Hartum'da internet erişiminin kesildiğini dile getirdi.

Eski devlet başkanı Ömar el-Beşir'in Nisan 2019'da iktidardan indirilmesinden sonra ordu ve siviller arasında kurulan kırılgan bir iktidar paylaşımı anlaşmasıyla yönetilmekte olan Sudan'da geçtiğimiz ay da bir darbe girişimi yaşanmıştı.

Ömer el-Beşir aylarca süren protesto gösterilerinin ardından iktidardan indirilmiş ve tutuklanmıştı.

ABD Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman ABD'nin Sudan'da yaşanan askeri darbe ile ilgili haberlerden derin endişe duyduğunu söyledi.

Feltman ABD Dışişleri Bakanlığı Afrika Bürosu'nun resmi Twitter sayfası üzerinden yaptığı açıklamada olası bir askeri darbenin Sudan'ın Anayasa Bildirgesine aykırı olacağı ve ABD yardımlarını riske atacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Sudan'da olan olayları büyük bir endişe ile takip ediyoruz. AB, tüm taraflara ve bölgesel ortaklara (Sudan'ın) geçiş sürecini yeniden rayına oturtma çağrısında bulunuyor" dedi.

Arap Ligi Sudan'da gerçekleşen askeri darbeye ilişkin haberlerden endişe duyulduğunu ve tüm tarafları demokrasiye geçiş sürecine sadık kalmaya çağırdı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI