Suriye'de iktidar ve muhalefet yeni anayasada anlaştı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi'nde hükümet ve muhalifleri temsil eden eş başkanların yeni anayasa taslağı hazırlamak için anlaştıklarını söyledi.

18 Ekim 2021 08:14 | Kategori: Ortadoğu

Anayasa taslağını hazırlayacak olan heyet hükümet, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları mensubu 45 delegeden oluşacak. Yeni anayasanın ardından BM'nin denetiminde gerçekleştirilecek seçimlere gidilmesi planlanıyor.

Pedersen haftalarca sürecek görüşmeler öncesinde bir araya geldiği komitenin eş başkanlarının "anayasa değişikliği için hazırlanmak ve taslak hazırlamak" konusunda anlaştığını söyledi.

Cenevre'de açıklamada bulunan Pedersen iki yıl içinde altıncısı gerçekleştirilecek olan görüşmelerde ele alınacakları "net ilkeler" olarak niteledi ancak ayrıntı vermedi.

Suriye Anayasa Komitesi eş başkanlarından Hadi Al-Bahra delegasyonun aralarında tüm Suriye vatandaşları için hak eşitliğinin sağlanması gibi reformlar istediklerini söyledi.

Dün yapılan ayrı bir basın toplantısında konuşan Al-Bahra "Şu andaki anayasada güçler ayrılığı bulunmadığından bu durum yanlış şekillerde kullanılan bir eşitsizliğe neden oluyor" dedi.

Al-Bahra iki tarafın da egemenlik ve hukukun üstünlüğü gibi konularda teklifler sunacağını söyledi.

Suriye hükümetinin delegeleri herhangi bir basın açıklamasında bulunmadı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI