"Suriye'nin Kuzeyinde IŞİD Saldırı Girişimi Önlendi"

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Suriye'nin kuzeyinde iki gün önce IŞİD saldırısının önlendiğini açıkladı.

23 Eylül 2022 07:39 | Kategori: Ortadoğu

CENTCOM sözcüsü Albay Joe Buccino bugün yaptığı açıklamada, 20 Eylül günü saat 12.25’te iki araçta bulunan yedi IŞİD militanının Suriye’nin kuzeyinde IŞİD üyelerinin ailelerinin kaldığı El Hol kampı yönünde ilerlerken, ABD’nin ortağı olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından engellendiğini belirtti.

CENTCOM sözcüsü, patlayıcı yüklü ve intihar yeleği giymiş militanların bulunduğu bir aracın, El Hol kampında planlanan hedefin yaklaşık 12 mil kuzeydoğusundaki Um Fakik köyü yakınlarında infilak ettiğini söyledi.

Patlamanın ardından bölgede bulunan Suriye Demokratik Güçleri’nin dakikalar içinde olay yerine ulaşarak ikinci aracın etrafını sardığı belirtildi.

Yazılı açıklamada iki kişinin üzerlerinde intihar yelekleriyle ikinci araçtan çıktığı, birinin üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği ve Suriye Demokratik Güçleri’nin ikinci militanı vurarak öldürdüğü kaydedildi.

İkinci aracın en az 50 kilo patlayıcı yüklü olduğu belirtildi.

CENTCOM sözcüsü olayda ölen ya da yaralanan olmadığını, bir IŞİD üyesinin gözaltına alındığını, dört IŞİD militanının da çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

SDG’ye övgü

Yazılı açıklamada güvenlik güçleri için, "Derhal harekete geçip kendi güvenliklerini hiçe sayarak profesyonelliklerini ve bölge halkı için güvenli ve müreffeh bir ortam sağlama konusundaki taahhüdünü gösterdi” ifadeleri kullanıldı.

ABD müdahalenin "IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması konusundaki azim ve kararlılığını ortaya koyduğu” kaydedildi.

El Hol’da güvenlik operasyonu yürütülüyordu

CENTCOM 18 Eylül’de yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzey doğusundaki El Hol kampında 25 Ağustos’ta başlayan güvenlik operasyonunun tamamlandığını belirtmişti.

Operasyonda yaklaşık 300 IŞİD üyesini tutukladığı, 25 kilo patlayıcının ele geçirildiği ve IŞİD’in kamptaki tedarik ve lojistik malzemelerinin çıkarıldığı belirtildi.

Operasyon sırasında IŞİD üyeleri tarafından zincire vurulmuş ve işkence edilmiş halde bulunan altı kadını kurtarıldığı kaydedildi. Bu kadınların bazılarının IŞİD tarafından çocukken kaçırıldıkları ve IŞİD tarafından yıllardır alıkonuldukları ifade edildi. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI