Taleban Kabil Havalimanı için Türkiye'den destek istedi

İki Türk yetkilinin verdiği bilgiye göre, Taliban Afganistan'daki yabancı birliklerin çekilmesinden sonra Kabil Havalimanı'nın işletilmesi için Türkiye'den teknik destek talebinde bulunurken; Türk askerlerinin 31 Ağustos itibarıyla ülkeden çekilmesi konusunda ise ısrarcı.

25 Ağustos 2021 18:37 | Kategori: Dış Politika

Türk yetkililerden biri, Afganistan'da 20 yıl sonra yönetimi ele geçiren Taliban'ın bu isteğinin Türkiye'yi tehlikeli bir görevi kabul edip etmeme konusunda zor durumda bıraktığını belirtti.

Afganistan'daki NATO misyonun bir parçası olan Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nda hâlâ yüzlerce askeri bulunuyor.

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Türk yetkili, "Türk askerleri olmadan (havalimanındaki) çalışanların güvenliğini sağlamak riskli bir iş" dedi.

Taliban ile bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü belirten aynı yetkili, birliklerin çekilmesine yönelik hazırlıkların ise tamamlandığını belirtti.

Bir başka yetkili ise planların şu anda net olmadığını ve nihai kararın yabancı birliklerin ülkeden çekilmesi için son tarih olan 31 Ağustos itibarıyla verileceğini söyledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI