Whelan'ın ABD'ye iadesi bir kez daha reddedildi

Eski Amerikan deniz piyadesi Paul Whelan'ın ABD'ye iade talebi, bugün görülen duruşmada reddedildi. Casusluk iddiasıyla Rusya'da tutuklu bulunan Whelan'ın iadesi için olası tüm yolların denenmeye devam edileceği belirtildi.

08 Kasım 2021 16:33 | Kategori: Avrupa

Hakkında 16 yıl hapis cezası kararı bulunan Whelan’ın ABD’ye iadesini görüşen mahkeme, söz konusu talebi reddetti. Washington yönetimi, Paul Whelan’ın ABD’ye iade edilmesini istiyordu.

Daha önce yerel mahkemenin verdiği iadeye yönelik red kararını temyiz mahkemesi de bugün yapılan duruşmada onadı. Whelan’ın avukatı hali hazırda ABD ve Rusya arasında Whelan’ın iadesine yönelik herhangi bir görüşme olmadığını söyledi. Avukat, Whelan’ın iadesi için olası tüm kanalların deneneceğini belirtti. Rusya ve Washington’un karşılıklı anlaşması durumunda Whelan’ın ABD’ye iade edilebileceği ifade ediliyor.

ABD, İngiltere, Kanada ve İrlanda pasaportu taşıyan Whelan, Moskova’da bir otelde gözaltına alınmıştı. Paul Whelan, hakkındaki tüm casusluk iddialarını reddediyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI