radyobir
radyobir

Yemen Başkanlık Konseyi: "kapsamlı bir ateşkese hazırız"

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, ramazan ayından itibaren ülkede kapsamlı bir ateşkese hazır olduklarını ifade etti.

23 Mart 2023 06:49 | Kategori: Ortadoğu

Yemen resmi ajansı SABA'nın haberine göre, Alimi, ramazan ayı münasebetiyle halka hitaben bir konuşma yaptı.

"İnsani ateşkesi sürdürmek için gösterilen tüm çabaları ve ramazan ayından itibaren kapsamlı bir ateşkesin tesis edilmesini memnuniyetle karşıladığımızı yineliyoruz." diye konuşan Alimi, Husileri savaş ekonomisinden kaynaklanan vurgunculuğu bırakmaya ve insanların geçim kaynakları pahasına döviz transferlerindeki kur farkından yararlanmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Alimi, "Geçtiğimiz yıllarda biz ve (Suudi Arabistan öncülüğündeki) Arap Koalisyonu'ndaki kardeşlerimiz, Husilerin reddettiği ateşkesi sağlamak suretiyle barış sürecini yeniden tesis etmek ve halkımızın ıstırabını sona erdirmek için taviz üstüne tavizler verdik, girişim üstüne girişimde bulunduk." dedi.

Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi ayrıca ilgili makamlara, cezalarının dörtte üçünü çeken hükümlülerin, cezalarını çekmiş ve halen özel haklar nedeniyle tutuklu bulunanların mali kefaletle serbest bırakılmasının yanı sıra mali kefalet ödeme imkanı olmayanlara yardım edilmesi için valiliklerde savcılar, mahalli idareler ve ticaret odalarının yetkililerinden oluşan komitelerin oluşturulması talimatını verdi.

Husilerden konuya ilişkin henüz açıklama gelmedi.

Uluslararası ve yerel 141 sivil toplum kuruluşu (STK), Yemen'deki iç savaşın taraflarına ateşkesi yenileme ve kalıcı barışı sağlama çağrısında bulunmuştu.

Yemen'deki kriz

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022'de Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022'de sona ermişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına göre, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73'ü insani yardıma muhtaç hale geldi, yaklaşık 23,4 milyon nüfuslu ülkede 4,3 milyon kişi de yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI