radyobir
radyobir

Yunanistan'da 'Ermeni soykırımı yoktur' diyenler cezalandırılacak

Yunanistan Parlamentosu 9 Eylül'de Ermeni ve Pontus Rumlarına yönelik 20.yüzyılın başlarında Osmanlı Türkiyesi'nin gerçekleştirdiği iddia edilen soykırımı inkar edilmesinin suç sayılacağı bir kararı kabul etti.

10 Eylül 2014 14:50 | Kategori: Dış Politika

"Yabancı düşmanlığı ile mücadele” adını taşıyan 6 maddeden oluşan belge oylamasında 54 "Evet”, 42 "Hayır” ve 3 "Çekimser” oy kullanıldı. Ermeni basını yasayı ihlal edenlerin büyük bir para cezası, hatta hapis cezasına çarptırılacaklarını bildirdi.
Öte yandan, NATO Zirvesi kapsamında Galler’de Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bir görüşme yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu şekilde bir karar alınmasının Yunan-Türk ilişkilerinin kötüleşmesine neden olabileceğini belirtmişti. Yunanistan bu şekilde İsviçre ve Slovakya’dan sonra sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza uygulayan üçüncü ülke oldu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI