Zorla evliliğe karşı parola: Kaşık

Hollanda hükümeti, göçmen nüfus içinde yaygın olan "küçük yaştaki kızların zorla evlendirilmesi" sorunuyla yeni bir mücadele yöntemi geliştirdi. Buna göre, zorla evlendirilmeye götürülen kız çocuklarına havaalanı kontrolü sırasında kaşık taşımaları öneriliyor.

21 Temmuz 2014 08:59 | Güncelleme :21 Temmuz 2014 10:51 | Kategori: Avrupa

Hollanda'da zorla evlilikler

Uygulamada güvenlik birimlerinin bu kız çocuklarını gruptan ayrı bir bölüme aldıktan sonra ilgili makamları bilgilendirmesi bekleniyor.Böylece, havaalanlarının güvenliğinden sorumlu birimler, kontroller sırasında üzerlerinde kaşık taşıyan kız çocuklarına rastlarsa, onları korumaya alabilecek.
'Türkiyeli toplumda yaygın'
Küçük yaştaki kız çocuklarının aileleri tarafından zorla evlendirilmesi, Hollanda'nın önde gelen sosyal sorunlarından biri.
Resmi verilere göre, her yıl yüzlerce kız çocuğu, yaz tatilinde ailesinin ülkesini ziyaret ederken zorla evlendiriliyor.
Zorla evlilik mağdurlarının büyük bölümü, tehdit ve dayağa maruz kalıyor ve çoğu bir daha Hollanda'ya dönemiyor.
Zorla evlendirilen kız öğrenciler, yeni dönemde okula dönmediklerinde arkadaşları ve öğretmenleri tarafından fark ediliyor.
Resmi açıklamalara göre, kız çocuklarının zorla evlendirildiği göçmen toplumlarının başında Türkiyeliler, Faslılar, Somalili ve Afganistanlılar geliyor.
Çocuğunu evliliğe zorlayanlara yasalarda iki yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
Göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Rotterdam kenti başta olmak üzere bazı belediyeler, göçmen ailelerle "kızlarına zorla evlilik yaptırmayacağına dair sözleşme" imzalatıyor. Ancak tüm bu önlemler zorla evliliklerin önüne geçmekte yetersiz kalıyor.

Yeni mücadele aracı: Kopya kalemi

Hollanda'daki gönüllü kuruluşlar ve hükümet, bazı okullarda bugün başlayacak orta öğretim tatili öncesi zorla evlilikler konusunda harekete geçti.
Halk Sağlığı Kurumu (GGD), Kadın özgürlüğü hareketi "Femmes for Freedom" (FFF) ve kadın örgütü "Zonta" tarafından, 14 yaş ve üzeri kız çocukları için özel bir "kopya kalemi" hazırlandı.
"Zorla evliliğe karşı yeni silah" olarak adlandırılan kalemlerin içinde, çekildiğinde açılan küçük bir bilgilendirme notu yer alıyor.
Notta, zorla evlendirilme durumunda neler yapılması gerektiği anlatılıyor ve gerektiğinde ulaşılabilecek telefon numaraları yazıyor.
Ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen ya da ebeveynlerinin anavatanında bırakılan kız çocukları, bu not ve telefon numaraları sayesinde Hollanda makamlarına ulaşabilecekler.
İlki geçen hafta Halk Sağlığı, Refah ve Spor Bakanı Edith Schippers'a verilen kopya kalemleri, ülke genelindeki tüm orta öğretim kurumlarında binlerce öğrenciye dağıtılıyor.
Kampanya sorumluları özellikle "kalem" seçilmesinin, dikkat çekmeyen ve çok kolay taşınabilen bir eşya olması nedeninden kaynaklandığını belirtiyor. Yetkililer gençlere, "Tatile gittiğinizde evlendirileceğinizi düşünüyorsanız polise, Gençlik Dairesi'ne ya da Aile İçi Şiddet İçin Yardım Kurumu'na haber verin" çağrısı yapıyor.

Tabuları konuşturma projesi

Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher'in talimatıyla zorla evlilik konusunda kapsamlı bir araştırma da başlatıldı, araştırma sonuçlarının yaz sonu açıklanması bekleniyor.
Hollanda Hükümeti, bazı toplumsal kuruluşlarla birlikte "tabuları konuşulur hale getirebilme" projesini devreye soktu.
Projede zorla evlilik, evlilik hapishanesi (dinsel ve sosyal nedenlerle boşanamama), namus cinayetleri ve cinsel ayrımcılık konuları ele alınıyor. Proje, Türkler, Kürtler, Faslılar, Somalililer, Afganlar, Hindular, Romanlar, ortodoks Yahudiler ve geleneksel Hıristiyanları hedef alıyor.
Proje kapsamında hedef gruplardan temsilciler eğitilecek. Eğitmen olan bu kişiler daha sonra kendi toplumları içinde tabu olan konuların konuşulabilir hale gelmesi için çaba harcayacak.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI