Ersin Akman

Ersin Akman

Yasadışı reklam ve Samsung Mar 21 2019
Markaların yeni ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmak için reklam yapmaları kadar doğal bir şey yok. Birçok son kullanıcının yeniliklerden reklamlar sayesinde haberdar olduğu da bir gerçek. Aynı zamanda reklam bağımsız yayıncılar için de çok önemli bir gelir kaynağı.
Televizyon pazarı... Mar 14 2019
Hayatımızın çok önemli bir parçası olan televizyonları nedense teknolojik ürün olarak görmekten vazgeçtik. Evin, daha doğrusu oturma odasının baş köşesine yerleştiriyoruz, hatta hayatımızın büyük bir kısmını onun karşısında geçiriyoruz ama gereken önemi vermiyoruz gibi. Tamam ülkemizde teknolojik ürünler epey pahalı; televizyonlar için de "ucuz" denemez. Ancak cep telefonları televizyonlardan çok daha pahalı ve yenilenme hızı çok daha fazla. Telefon elde taşınabilen ve biraz da "havalı" bir cihaz olduğu için insanımız için çok önemli. Televizyon ise sadece keyfine düşkün olan teknoloji meraklılarının kendilerini şımartmak için iyisine yöneldiği bir çeşit oyuncak.
Ebeveyn korumasının önemi Mar 07 2019
Sosyal medyada esen MOMO fırtınasından etkilenmeyen kaldı mı? Özellikle Facebook, çocukları için "endişelenen" annelerin uyarı mesajlarıyla çalkalanıyor. Sınıf anneleri tarafından kurulan WhatsApp gruplarında haftalardır "MOMO Oyunu" adı verilen felaketin çocukları nasıl etkilediği birbirinden farklı örneklerle anlatılıyor. Rivayet odur ki YouTube'da video izleyen çocukların karşısına çıkan MOMO karakteri, genç beyinleri etkisi altına alarak kendilerine zarar vermesi konusunda çocukları telkin ediyor. Ve yine iddia ediliyor ki MOMO'yu bilmeyen, duymayan ve hatta görmeyen çocuk neredeyse yok.
Katlanabilir mi, katlanamaz mı?.. Mar 01 2019
Teknoloji dünyasının göz bebeği Mobile World Congress (MWC) dün sona erdi. Ben bu yıl ki fuarın birkaç farklı noktada son 4 – 5 yıldan farklı olduğunu düşünüyorum.
Samsung'u ne bekliyor?.. Şub 22 2019
Cep telefonu satışları tüm dünyada azalıyor. Türkiye de bu azalmadan payına düşeni kurlardaki artışla birlikte katmerli bir şekilde alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun birkaç hafta önce duyurduğu rakamlara göre ülkemizde 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 30 daha az telefon satılmış. Bu düşüş tabii ki en çok piyasanın büyüklerini etkiliyor. Mesela Apple CEO'su Tim Cook, şirketin son finansal yılını bir önceki yıla göre daha az kârla kapatmasının nedenleri arasında Türkiye'de 700 milyon dolar gerileyen satışları gösterdi. Yani Apple, Türkiye'de kârdan 700 milyon dolar zarar etmişti ve bu şirketin tüm dünyadaki kârlılığını etkiliyordu.
Huawei ne yapmak istiyor?.. Şub 16 2019
HUAWEİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR? Başlığı okuyanların aklına Huawei ve ZTE gibi markaların Amerika'da yaşadıkları sorunlar geldiğini biliyorum ama ben o konuya girmeyeceğim. Çünkü bu yasaklama, tutuklama daha doğrusu dışlama sürecinin 5G protokolleri imzalanır imzalanmaz unutulacağını düşünüyorum. Geleceğin iletişim altyapısının sadece birkaç marka tarafından inşa edilmesi benim de desteklediğim bir durum değil ama Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaşta bir taraf tutmam gerekmiyor diye düşünüyorum.
Üründen pahalı yedek parça olur mu? Şub 07 2019
Teknoloji alışverişi yaparken neye göre seçim yapıyorsunuz? Sadece Türkiye özelinde değil tüm dünyada fiyatın çok önemli bir kıstas olduğunu biliyoruz. Son yıllarda tasarım da belirleyici etkenler arasında sayılıyor.
Nihayet OPPO da Türkiye'de Oca 31 2019
Hiç alçakgönüllü davranmayacağım ve yıllardır Çinli cep telefonu üreticilerini kastederek "Hepsi Türkiye'de ofis açmak zorunda" dediğimi hatırlatacağım.
Ortak paylaşım çözülecek gibi... Oca 24 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, geride bıraktığımız pazartesi günü İstanbul'da katıldığı bir etkinlik sonrasında Türkiye'de hemen hemen herkesi ilgilendiren konularda açıklamalar yaptı. Her ne kadar etkinlik Google tarafından çocukların güvenli internet kullanımına yönelik olsa da Ömer Fatih Bey, son zamanların en sıcak konularında açıklamalar yaparak gereksiz tartışmalara son verdi.
GİST'e hazır mısınız?.. Oca 17 2019
31 Ocak - 03 Şubat tarihleri arasında ülkemizin en büyük oyun fuarı Gaming İstanbul dördüncü kez gerçekleşecek. Organizatörler bu yıl ziyaretçi sayısının 100 binin üzerine çıkacağını düşünüyorlar. O nedenle de dördüncü yılında fuar alanını Taksim'den Yenikapı'ya Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'ne taşıyorlar. Bu taşınmanın amacı 4 günlük fuar boyunca aşırı kalabalık nedeniyle oluşan izdihamı azaltmak ve kapıların kapanması, fuara gelen insanların içeriye girememesi gibi durumların yaşanmasına engel olmak.
YUKARI