Ersin Akman

Ersin Akman

Yerli üretim devam edecek Oca 11 2019
Birkaç haftadır teknoloji sektöründeki hemen hemen her şirketin toplantı odasında yerli cep telefonu üreticilerinin, üretimden vazgeçecekleri konuşuluyor. Her toplantı saati yaklaşırken konuya bu "garnitür"le başlanıyor. "Biliyor musun General Mobile, İstanbul'daki fabrikasını kapatmış", "Çalışanlara ücretsiz izin vermişler", "Çin'de üretmek daha ekonomikmiş, o nedenle artık burada üretmeyeceklermiş" diye başlayan sohbetler, Türkiye cep telefonu pazarında Samsung'un tartışmasız lider olduğu vurgusuyla bitiyor.
E-kitap ve dergilerde vergi artışı Oca 03 2019
Yeni yıl bir öncekini aratacak vergi artışlarıyla başladı. Vergilendirilmiş kazancın kutsal olduğuna inanan, vergilerini ödeyen biri olarak 2019 ile birlikte elektronik yayınlar için yüzde 18'e çıkartılan KDV oranlarını eleştirmeye de hakkım olduğunu düşünüyorum.
İnternet'i paylaşamamak Ara 26 2018
Son bir aydır Türkiye teknoloji camiasının tek gündemini internet bağlantısı oluşturuyor. Şüphesiz bunun en büyük nedeni 1 Ocak 2019'dan sonra yeni düzenlemelerin devreye girecek olması. Bu konuyla ilgili güneşin altında konuşulmayan hiçbir şey kalmadı. Her türlü komplo teorisi ve felaket senaryosu dile getirildi. Şu an için bilmediğimiz tek şey ise aslında bilmemiz gereken tek şey; yani 1 Ocak 2019'tan hangi fiyatların geçerli olacağı.
Düşe kalka büyüyecek Ara 19 2018
Her ne kadar konu geçmişte kalsa da bence üzerine konuşulması gerekiyor. Gerekiyor çünkü medyaya veya sosyal medyaya yansıdığı şekliyle hafızalarda kalmasına izin verilecek bir konu değil. Eğer bir sosyal medya esprisi olarak kalmasına izin verirsek bir kez daha teknoloji trenine yolcu olarak bineceğimiz bir konu bence Mini Ada isimli robotun Antalya'da düzenlenen Akdeniz Bilişim Zirvesi'nden sahneden düşmesi. Ve hatta sonrasında robot arkadaşlarının onu hastanede ziyaret etmesi.
Kota kalktı Ara 12 2018
2018'in başından beri internet abonelerinin en büyük sorunu olan kotanın kalkacağı konuşuluyor. Birçok abone aylardan beri kotasız internete kavuşmak için 1 Ocak 2019'u bekliyor.
STK'lar ne işe yarar?.. Ara 09 2018
Yaz ortası MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı ile karşılaştığımda temsil ettiği sektörün geleceği ile ilgili kaygılarını paylaşmıştı.
12 taksit satışları arttırır mı? Kas 29 2018
Teknoloji perakendecilerinin Black Friday hazırlıkları birkaç ay önce başlamıştı. Amaç kur nedeniyle azalan satışları telafi edebilmek ve 2018 yılını güzel rakamlarla bitirebilmekti.
12 taksit satışları arttırır mı? Kas 29 2018
Teknoloji perakendecilerinin Black Friday hazırlıkları birkaç ay önce başlamıştı. Amaç kur nedeniyle azalan satışları telafi edebilmek ve 2018 yılını güzel rakamlarla bitirebilmekti.
Yarın Black Friday! Kas 22 2018
Yine takvimler o meşhur zamanı göstermeye başladı; bu geceden itibaren tüm dünya alışveriş çılgınlığının etkisine girecek. Yılbaşına kadar da farklı indirim oranlarıyla ticaret canlı tutulmaya çalışılacak.
Bilgisayar satışları iyi gidiyor Kas 15 2018
Bana soracak olursanız dünyanın dijitalleşmesine ön ayak olan iki şirketten biri Intel'dir. Diğeri de artık tam olarak ne yaptığını, daha doğrusu ne yapmak istediğini, hedefini anlayamadığım Microsoft'tur.
YUKARI