Hasan Köni

Hasan Köni

Geleceğin dış politika beklentileri Eyl 07 2020
Türkiye değişen uluslararası ortama göre dış politikalarını 2015'den sonra yeni ortama göre düzenliyor. Büyük güçlerin rekabeti nedeniyle kendi sınırları çevresinde olan yapıyı korumak üzere kurulmuş olan ulusal güvenlik stratejisi günün koşullarına göre yenileniyor.
Epidemi ve Dünya Sağlık Örgütü Eyl 05 2020
Epideminin dünya sosyal ve ekonomik yaşamını yoğun bir biçimde etkilemesi sonucunda uluslararası alandaki siyasi hamleler toplumların eskisi kadar dikkatini çekmiyor.
Amerikan dış politikasında iklim değişikliği ve Trump Haz 15 2019
Uluslararası sistemdeki değişmeler nedeniyle gelişen siyasal olaylar, soğuk savaş yıllarında hesaplamak ve incelemek belirgin senaryolara dayanılarak düzenli bir görüş açısından ele alınabiliyordu.
Batının finansal ve ekonomik yaptırımları Haz 02 2019
Amerika, Avrupa ülkelerini Marshall planıyla ayağa kaldırırken bu tür ekonomik desteğin tersi bir tutumla finansal olarak sıkıştırma metotlarında da ustalaştı. Birleşmiş Milletler Antlaşmasının müeyyideleri içeren 7. Kısmında belirtilen ekonomik yaptırımlar konusunda Amerika ihtisas yapmış gözüküyor.
Batı sonrası dünya ve tavizsiz Amerika May 26 2019
Bilim adamları ve tarihçiler, iki kutuplu dengenin, özellikle Sovyetler birliğinin çöküşünden sonra, daha oturaklı ve daha barışçı yeni bir sisteme doğru açılacağını düşünürken, yeni ortaya çıkan çok kutuplu sistem daha dengesiz ve daha tehlikeli görülüyor.
TransKaspian Gaz Boru Hattı Avrupa'nın yeni ümidi mi? May 22 2019
Gün geçmiyor ki dünya yeni bulunan petrol ve gaz yataklarının haberleriyle dolu olmasın.
Çin'in deniz politikası ve Amerikan baskısı May 13 2019
Çin, Doğu ve Güney Çin denizindeki alanları korumak için Amerika'nın desteklediği komşularıyla da mücadele ediyor. Vietnam, Filipinler, Endonezya, Tayvan ve tabii denizlerin serbestliği sloganı ile her yerde hazır bulunan Amerika. Doğu ve Güney Çin denizinin balık kaynaklarının yanında Sparatly takım adaları civarında Çin'in gereksinme duyduğu petrol yatakları var.
Gene ekonomik ve mali baskılar May 07 2019
Bir devletin kendi siyasal çıkarlarını yerine getirmesi için uyguladığı baskılar arasında ekonomik baskı yöntemleri vardı. Bir devlettin mallarını almayı reddetmek veya ambargo uygulamak, kendi ülkelerine ulaşılmasını yasaklamak, vizeleri reddetmek gibi. Birbiriyle sorunları olan devletler şimdiye kadar bu tür politikaları birbirlerine karşı uyguladılar.
Konvansiyonel silah satışları antlaşması ve insanlık Nis 30 2019
Soğuk savaş sırasındaki nükleer güç dengesi nedeniyle büyük konvansiyonel silahlarla karşı karşıya gelmek istemeyen büyük ülkeler çıkarlarını küçük ve orta boy ülkelerde denemişlerdir. Sömürülen bu küçük ülkelerde her iki taraf etnik çatışmaları, mezhep çatışmalarını alevlendirmişlerdir.
Strateji bilmenin önemi Nis 21 2019
Strateji bilmek kolay değil. Herhangi bir stratejik durumu anlayıp karşı eylem yapabilmek için epeyi şey bilmek gerekiyor. Ne bilmek mi gerekiyor? Sayalım: Uluslararası politika, uluslararası hukuk jeostrateji, silah bilgileri, gerektiğinde mühendislik, açık denizler için okyanus bilimi, uzay stratejileri uzay bilimi vs…
YUKARI