Prof. Dr. Murat FERMAN

Prof. Dr. Murat FERMAN

'Kapalı kutu' sendromu May 28 2019
Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında süregelen Ticaret Savaşları'nın bundan sonraki gelişim ve seyri çerçevesinde, sadece uzmanların değil, tüm dünyanın yakından izlediği ve cevap aradığı bir global vaka kimliğini çoktan kazandığını tespit ve kabul etmeliyiz.
'Gençlikle güçlü Türkiye' May 22 2019
Bu sene, 19 Mayıs'ın yüzüncü yılını idrak etmenin haklı kıvanç ve övüncünü yaşıyoruz. "Kurtuluş"tan; "Kuruluş"a uzanan kutlu yolda, zoru başaran ve mazlum milletlere örnek teşkil eden Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının aziz ve temiz hatıraları önünde, bu vesile ile bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.
Ekonominin temelindeki aile May 13 2019
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1994 yılında benimsenen bir kararla, 15 Mayıs günü, Uluslararası Aile Günü olarak kutlanmakta, bu vesile ile ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacına yönelik; bugüne özel belli temalara dikkat çekilmektedir.
Japonya'nın makus talihi May 08 2019
Geçtiğimiz günlerde dünya kamuoyunu ilgilendiren haberler arasında, Japon imparatorunun tahttan feragat etmesi ön plana çıkmıştı. İmparator Akihito 1989 yılı başında, varisi olduğu Hirohito'dan, hanedanın yüzyirmibeşinci hükümdarı olarak tahtı devraldığında, Japonya'da Heisei Dönemi başlamıştı. 1 Mayıs'tan sonra, yeni imparator Naruhito'nun tahta geçmesi ile Japonya'da Reiwa Dönemi'nin başladığı görülüyor. Sabık imparator Akihito'nun, ikiyüz yıldan bu yana tahttan feragat eden ilk hükümdar olduğunu da belirtmeliyiz.
Emek ve çalışma dünyası May 03 2019
Bilindiği üzere, 2009 yılından bu yana 1 Mayıs'lar, Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil ilan edilmekte, tüm yurtta kutlanmaktadır.
Enerji piyasalarındaki gelişmeler Nis 30 2019
Peter Hopkirk'in tanınmış eseri "İstanbul'un Doğusunda Bitmeyen Oyun", yirminci yüzyılın başından bu yana emperyalist ülkelerin "petrol (neft)" ekseni üzerinden yürüttükleri Orta Doğu'nun paylaşım savaşını anlatır. Genel - geçer deyimi ile "enerji meselesi" ; jeo – politik tüm yapılanma ve gelişmelerin temel eksenini oluşturmuş; petrol çevresinde dönen bir sarmal tüm insanlığı kuşatmıştır. Günümüzdeki genel tablo da, farklı bir noktaya işaret etmemektedir; global dinamikler, petrol temelli oluşumlar üzerinde yükselmektedir.
Ekonomik endeksler ulusal zenginliğimizdir Nis 21 2019
Ekonomideki genel seyir ile gidişatı; anlama, kavrama ve anlatma yolunda dayanacağımız objektif kriter; "ekonomik veri / data" olmalıdır. Sayılarla konuşan bir dünyada, "sayıları anlamlı kılmayı başarmak" hiç şüphesiz, başta uzmanlar olmak üzere hepimizin önündeki ortak meselelerin başında gelmektedir.
YUKARI