Prof. Dr. Samir Salha

Prof. Dr. Samir Salha

ABD-Rusya: "Bal Tuzağı" Haz 10 2019
Türkiye olarak Suriye krizi konusunda bundan sonra kime güveneceğiz?
İdlib anaforu May 28 2019
Suriye rejiminin, Rus savaş jetleri ile eşgüdümlü olarak, Hama şehrinin kırsalında yer alan muhaliflerin kontrol ettiği bölgelere 25 Nisan'dan beri sürdürdüğü saldırılar, cevap bekleyen birçok soru ve senaryoyu gündeme getirmiştir.
Basra sıcağı: Ankara - Bağdat termometresi May 23 2019
Türk-Irak ilişkilerinin gidişatının belirlenmesinde; komşuluk ve gereksinimleri, güvenlik kaygıları ve bağlı komplikasyonlar, karşıt bölgesel ittifaklar gibi birçok tarihi, siyasi ve stratejik faktör önemli bir rol oynamıştır.
Türkiye'nin Libya kararlılığı May 17 2019
Libya halkı, soruna müdahil olan yerel, bölgesel ve uluslararası aktörlerin çıkarları doğrultusunda ülke siyasetini kutuplaşmaya iten çelişkili politikalarının ceremesini çekmektedir.
İdlib kargaşası!.. May 11 2019
İki haftadan beri Hama'nın kuzey ve batısına ayrıca İdlib şehrinin güney köylerine yerleşen Rusya ve Suriye rejim güçlerin, bombardımanı aralıksız devam etmektedir. Ayrıca Tel Rıfat ve Hama'nın kırsalındaki Türk gözlem merkezi çevresi, Suriye rejim kuvvetlerinin doğrudan saldırılarına maruz kalmıştır. Bu gerilimden ve ateşkes ihlalinden yararlanarak bölgede yuvalanan PKK terörist grupları bir Türk subayının şehit düşmesine sebebiyet vermiştir.
Arap aleminin 24 Nisan'ı: Soykırım pazarlaması May 02 2019
24 Nisan tarihi yaklaştıkça, Türk-Ermeni ilişkilerimizde olağanüstü hal ilan edilir ve kılıçlar kınlarından yeniden çıkarılır. Nerede ise tüm taraflara her yıl bir öncekinden daha zor geçmektedir.
"Devrim Muhafızları terörist": Kararın Türkiye yansımaları Nis 23 2019
ABD, İran'ın Devrim Muhafızlarını (DMO) bir terör örgütü olarak sınıflandırdı. Buna Karşılık İran parlamentosu 13 maddelik bir yasayı onaylayarak ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) kendi terör listelerine ekledi.
Trump'ın Golan kararı: Arkası yarın Nis 21 2019
Trump'ın 1967'den bu yana İsrail'in işgali altında olan Golan tepelerinin egemenliğini tanıma konusundaki kararı; başta Amerika'nın itibarını zedelemekte, uluslararası hukukun ilke ve prensiplerini ortadan kaldırmakta, uluslararası toplumun kabul edilmiş diplomatik ve politik normlarını yok saymakta, Netenyahu'nun yapılan Knesset seçimlerinde elini güçlendirmekte, Suriye'yi bölünme ve parçalanmaya doğru taşımakta ve aynı zamanda önümüzdeki yıl ABD'de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Amerika'da yaşayan Yahudi Lobisinin desteğini sağlamaktadır.
YUKARI