Prof. Dr. Samir Salha

Prof. Dr. Samir Salha

Ukrayna'nın önde gelen radyo sunucularından Anna Balent'e röportaj veren Novikov, "Ge Eki 02 2019
İki yıldan beri devam eden müzakere ve pazarlıklardan sonra Suriye krizini sona erdirecek önemli bir girişim olan Suriye anayasa komitesi nihayet son halini almış durumda. Beklentiler komitenin ekim ayının sonuna doğru çalışmalarına başlaması yönündedir.
Bolton'un gidişi Ankara'yı çok üzdü Eyl 13 2019
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'nın görevinden ayrılmasından sonra, Türkiye'nin hafızasında kendisine dair kalacak kötü hatıralar arasında 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimine dair "gidecek iktidarın ardından gözyaşı dökmeyeceğim" ve daha sonra Ağustos 2018'de Türkiye'nin ABD'li papaz Bronson'ı serbest bıraktığı takdirde ekonomik krizden hemen çıkabileceği açıklamaları var.
Ankara - Pekin: Beklentiler ve zorluklar Eyl 06 2019
Ekonomik büyüme ve refah hamleleri konusunda Türkiye ile Çin arasında birçok benzerlikten bahsetmek mümkündür. Geçtiğimiz 20 yılda, her iki ülke de kalkınma projeleri, dış ticaret hacmi ve kişi başına düşen gelir gibi alanlarda büyük adımlar atmıştır. Fakat iki ülkenin söz konusu hamlelerinde değişik ve birbirine benzemeyen iç ve dış ekonomik, siyasi ve sosyal farklılıklar söz konusudur.
İdlib - Kamışlı güzergahı Ağu 29 2019
Ankara, Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki güvenlik endişelerini sık sık gündeme getirmiştir. İran ve Rusya'yla kuzeybatı Suriye'deki operasyonlarıyla ilgili belli bir noktaya kadar anlaşabildi, ancak doğudaki endişeleri dağılmadı.
Fırat'ın doğusundaki labirent Ağu 29 2019
Dışarıdan bakıldığında, Washington'un amacı, Türkiye'den gelen tehditleri engelleyip Kürtleri koruma niyetinde olduğu, halbuki esas hedef İsrail'i Fırat nehrine doğru taşıyıp bu denli stratejik bir konuma oturtmak ve bölgede bir İsrail-Kürt ittifakının önünü açmaktır.
Doğu Akdeniz ağındaki Avrupa Tem 23 2019
AB Dışişleri Bakanlar Konseyi kendi yeni stratejik alanı olan Kıbrıs Rum kesimini bahane ederek, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki politikalarını çevreleyip hareket alanını daraltmak ve bölgede son dönemdeki enerji arama ve çıkartma hamlelerini engellemek için açık yaptırım ve uyarılara başvurarak Ankara'ya karşı yeni tedbirler alacağı mesajlarını vermeye başlamıştır.
İsrail'in Türkiye'siz Suriye planı Tem 13 2019
Suriye'de 8 yıldan beri devam eden savaş ve yıkımın ardından İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, komşusu Suriye için istikrar ve barış dilediğini ve 2011'den sonra Suriye'ye giren yabancı güçlerin derhal çekilmesinden yana olduğunu söyledi.
Türkiye'ye Sudan'da ne hazırlanıyor? Haz 28 2019
Ömer el Beşir'in Sudan'daki 30 yıllık yönetiminin barışçıl ve demokratik yollarla değil, askeri bir darbeyle sona ermesi, ülkeyi daha zor ve büyük sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Hâlihazırda Sudan'da devam eden siyasi gerginlik, önce krizi daha karmaşık bir hale getirmiş, sonra sorunların büyümesi ve yerel aktörlerin iradelerinden uzak bir boyuta doğru taşımıştır.
ABD-Rusya: "Bal Tuzağı" Haz 10 2019
Türkiye olarak Suriye krizi konusunda bundan sonra kime güveneceğiz?
İdlib anaforu May 28 2019
Suriye rejiminin, Rus savaş jetleri ile eşgüdümlü olarak, Hama şehrinin kırsalında yer alan muhaliflerin kontrol ettiği bölgelere 25 Nisan'dan beri sürdürdüğü saldırılar, cevap bekleyen birçok soru ve senaryoyu gündeme getirmiştir.
YUKARI