Sevgi Canan Aşiroğlu

Sevgi Canan Aşiroğlu

Barok Müziği - 2 - Le Roi Dance Oca 04 2019
Tarihi, müzikle incelemeyi sevdiğinden, dersine çalışan bir çocuk gibi müzik dinlemeyi seçiyordu. Barok Dönemi, müzik kültürü açısından, Fransız Geleneği ve İtalyan Geleneği imzaları ile özetlenebilen bir karşıtlıktı. 14.Louis'nin hayatının anlatıldığı Jean Babtiste Lully bestelerinde, Fransız Barok Dönemi'ni seyretmeye başladı: La Roi Dance!
Barok Müziği 1- Kastratolar Kas 30 2018
Barok Dönemi Müziği'ni tanımlamaya çalışmaktan vazgeçip, müziği yaşamayı tercih ettiği bu günü, yine müzikle doldurmaya karar verdi.
Bir söz dedi canan Eyl 28 2018
Henüz gün doğmadan denizin üzerini seyre daldı. Denizin üzeri neredeyse boştu. Erkenci iki martıya el salladı. Amaçsız, kararsız kanat çırpışlarını izledi. Başını bahçedeki yıllanmış ağaçlara çevirdi.
Bayram ziyaretleri Ağu 23 2018
Araba yolculuklarında, radyo frekanslarının değiştiği noktalarda, müzik çalar, kurtarıcı olarak imdada yetişirdi. Tango eserlerinin rahat- latıcılığında, kurallar gereği yavaş yol almayı, düzensiz araba kullananlara dikkat etmeyi, kırmızı ışıklara yakalanmayı, aceleciliği terk ede- bilmeyi ve dolayısıyla da yorgunluktan uzak kalabilmeyi çok seviyordu. Yavaşca durduğu kırmızı ışıkta beklerken, başını yana çevirdiğinde bir bebek arabası ve genç bir kadın gördü. Gözlerini bir süre birbirlerinden ayıramadılar. Genç kadının çenesi titriyordu, ağlıyordu.
Burgazada Güncesi... Ağu 10 2018
"Kıyısına tuz ileten rüzgarı Balıkların yüzdüğünü duyarım Dinlerim yosunların konuştuğunu Midyelerin ağladığını Aşkın bir kanadı vardır, kırmızıdır Delinir Kan akar Bir kanadı var Zehir yeşili."
Hızırşah Taksiarhon Kilisesi'nde konser Tem 27 2018
Kültür medeniyetlerinin beşiğinde, Datça'da, tek nefli bazilikal yapıdaki tarihi kiliseye adımını attığında, henüz sabahtı. Misafirlerini ağırlamaya hazırlanan tatlı telaşın arasından süzülerek, halkın ibadet ettiği orta nefe doğru ilerledi.
Bir "Eser"in doğuşu Haz 28 2018
Esintili bir yaz gecesinde, başını gökyüzüne çevirdi. Deniz dalgalarındaki ahenkli sesle uyuduğu geceleri kutsadı. Yüzünü önce denize çevirdi. Kıyıya vuran dalgaları rahatlıkla görebiliyordu.
Maftirim Haz 14 2018
Zayıf, cılız bedenimin açlığa tahammül edebildiğini anımsadığım çocukluk yıllarımda, iftar saatinde televizyondan yayılan ney sesi bekleme ile eşleşirdi. Ezan sesine bağlanan duayı bitirmeden suyumu içemez, başlayanlara da hayretle bakardım.
Edirne'de bir konser Haz 01 2018
Bir konser için plansızca, şehirler arası yolculuğa çıkmak, düşüncelere dalmak için ideal bir durum. Yola düşüren güdüm ise müzik eğitimi veren bir okulda gençlerin emeğine tanık olmak!
Madrigal May 19 2018
Kuş seslerine eşlik eden bir müzik ile güne başladığımda, kendimi hep iyi hissederim. Bugün de öyle oldu!
YUKARI