ABD istihbaratı: "Moskova doğrudan savaş istemiyor"

ABD İstihbarat Topluluğu, Moskova'nın Washington ile 'pragmatik iş birliği' fırsatlarını arayacağını belirterek, "Rusya, ABD ile doğrudan savaşa ilgi duymuyor" değerlendirmesini yaptı.

14 Nisan 2021 08:09 | Kategori: ABD

ABD İstihbarat Topluluğu'nun küresel tehditlere ilişkin yıllık raporunda, "Moskova'nın Washington ile kendi şartlarına göre pragmatik iş birliği fırsatları aramasını bekliyoruz ve değerlendirmelerimize göre, Rusya ABD güçleriyle doğrudan çatışma istemiyor" ifadelerine yer verildi.

'Rusya, Batı ittifaklarını zayıflatmaya çalışıyor'

Raporda, "Moskova, bu yıl da ABD’nin etkisini azaltmak, yeni uluslararası normlar ve ortaklıklar geliştirmek ve Batı ülkelerini bölmek, Batı ittifaklarını zayıflatmak ve Rusya'nın yeni çok kutuplu dünya düzeninin başrol aktörü olarak dünya meselelerini yönetme kabiliyetini göstermek amacıyla çeşitli taktikler kullanmaya devam edecek" denildi.

'Rusya, siber alanda başlıca tehdit'

"Rusya'nın, casusluk ve etki alanındaki potansiyelini geliştirip kullandıkça, önde gelen siber tehdit olmaya devam edeceğine inanıyoruz" ifadeleri yer alan raporda, Rusya'nın, denizaltı kabloları ve endüstri kontrol sistemleri de dahil olmak üzere ABD ve müttefiklerinin kritik altyapısını hedef almaya devam ettiği öne sürüldü.

Rapor metninde, "Bu tür altyapıya gölge düşürülmesi, kriz çıkması durumunda Rusya'nın altyapıyı bozma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor" diye kaydedildi.

Raporda, "Rusya, rakiplerini caydırmak, gerilimi kontrol etmek ve çatışmaları hayata geçirmek için siber saldırıları uygun bir seçenek olarak görüyor" iddası yer aldı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI