Ahıska Türkleri evlerini terk ediyor

Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan 2 binden fazla Ahıska Türkü evlerini terk etmek zorunda kaldı.

07 Temmuz 2014 09:08 | Kategori: Kafkaslar

Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasında Mayıs ayında başlayan çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan 2 binden fazla Ahıska Türkü evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Donetsk Temsilcisi Nebican Basatov, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, mayıs ayında hükumet güçleri ile ayrılıkçılar arasında başlayan çatışmalar sonucunda Slavyansk'ta yaşayan 2 binden fazla Ahıska Türkünün evlerini terk ettiğini kaydederek, bunların binden fazlasının Rusya, Azerbaycan ve Türkiye'ye, bir o kadarının ise Ukrayna'nın çeşitli bölgelerine gittiğini kaydetti. Basatov, halen Slavyansk ve etrafındaki yerleşim yerlerindeki 100 civarında Ahıska Türkü'nün kaldığını ve onların da bu saldırılar boyunca bodrumlarda gecelediğini kaydederek, bu Ahıska Türklerinin tamamının erkeklerden oluştuğunu dile getirdi.
Basatov, mayıs ayından bu yana Slavyansk'ta meydana gelen çatışmalarda Ahıska Türklerine ait 20'den fazla evin çeşitli ölçülerde hasar gördüğünü veya tamamen yok olduğunu kaydederek, bu çerçevede Ahıska Türklerine ait birkaç binek aracın hasar gördüğünü, çok sayıda küçük ve büyük baş hayvanın telef olduğunu belirtti.
Basatov, "Slavyansk'ta meydana gelen çatışmalar, zaten ekonomik açıdan zor durumda yaşayan Ahıska Türklerinin maddi durumlarını çok daha kötüleştirdi. Bir çoğunu da evsiz barksız bıraktı" ifadesini kullandı.
Basatov, Slavyansk yakınlarındaki Çervoniy Malaçar ve Semenevka kasabalarında bulunan Ahıska Türklerine ait hasar gören evlerin büyük bir kısmını tamamen kullanılamaz hale geldiğini kaydederek, bu vatandaşların Slavyansk'a dönerek, kendi imkanlarıyla evlerini yeniden kuracaklarını dile getirdi. Basatov, 2 aydan fazla süren çatışmalar sırasında Ahıska Türkleri arasında ölen veya yaralananların olmadığını kaydederek, "Allah'a şükür, iyi ki can kaybımız olmadı” ifadesini kullandı.
Basatov, "Evlerini terk ederek daha güvenli yerlere giden Ahıska Türkleri de Slavyansk'taki durumun normalleşmesinin ardından gelecek haftada dönmeyi planladığını kaydederek, "Evlerini terk eden Ahıska Türkleri, misafir olarak geçici gittikleri yerlerde tümüyle kalamazlar. Bazılarının Slavyansk'taki evleri tümüyle yok oldu, ama gidecekleri başka yerleri yok” diye konuştu.
Bilindiği gibi, hükumet güçleri, mayıs ayından bu yana devam eden terörle mücadele operasyonu sonucunda, ayrılıkçıların elinde bulunan Slavyansk kentini dün sabah kontrol altına almayı başarmıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI