radyobir
radyobir

Bagajdan çıkan kafatası modeli havalimanını karıştırdı

Patlayıcı uzmanları ve bomba koklayan köpekler olay yerine çağrıldı

04 Ekim 2023 05:45 | Kategori: ABD

Bir yolcunun bagajında şüpheli bir cisim tespit edilmesi üzerine bir havalimanının bagaj güvenlik operasyonu birkaç saatliğine askıya alındı ancak yapılan incelemede cismin pek de zararlı olmadığı anlaşıldı.

ABD'deki Salt Lake City Uluslararası Havalimanı, bir bagajın içindekilerin X-ray görüntülerini incelerken potansiyel bir güvenlik tehdidi tespit edince 18 Eylül günü sabah 8 civarında kayıtlı bagaj taramasını askıya aldı.

Görevlilerin gördükleri şey "içinde tanımlanamayan bileşenler" olan bir kafatasına benziyordu ve bu da Ulaştırma Güvenliği İdaresi'nin (TSA) bunun "el yapımı bomba" olabileceği sonucuna varmasına ve çanta taramasına iki saatlik ara verilmesine neden oldu.

TSA, Salt Lake City Polisi Havalimanı Bölümü'ne haber verdi ve patlayıcı tespit köpeği kullanarak bu ani tehdidi etkisiz hale getirmek için kurumun patlayıcı uzmanıyla birlikte çalıştı. Polisler, ilgili yolcuyla iletişime geçti ve yolcu, cismin ne olduğunu ve neden onunla seyahat ettiğini açıklayabildi.

Bu cisim, içinde macun, 9 voltluk bir pil ve bir sensör bulunan plastik bir kafatasıydı. TSA, tıbbi eğitim cihazının omurga ve beyin cerrahlarını nasıl lobotomi yapılacağına ilişkin eğitmek için kullanılabileceğini belirtti.

Yolcu, bu eşyayı Meksika'nın Cancun kentindeki bir ticaret fuarında sergilemek üzere taşıyordu.

Utah'taki TSA federal güvenlik direktörü Matt Davis, "Bu olay ve müteakip müdahale, TSA'nın ulaşım sisteminin riske atılmamasını sağlarken her potansiyel güvenlik tehdidini nasıl ciddiye alması gerektiğinin bir örneğidir" dedi.

Konunun tamamen çözüme kavuşturulması, güvenliğin tehlikeye atılmaması ve faaliyetlerin mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatılması için yakın bir şekilde çalışan ilgili herkesin profesyonelliğinden memnuniyet duydum.

Nihayetinde, TSA yetkilileri söz konusu ürünün ticari bir uçakta taşıma iznine sahip olmadığına karar verdi. Bunun yerine kafatası, Salt Lake City'ye döndüğünde yolcu tarafından alınmak üzere TSA tarafından saklandı.

Öte yandan bir adam, havalimanı güvenliğinden geçmesini engelleyen ve 15 bin dolar para cezasına neden olabilecek bir aksilikten karısını sorumlu tuttu.

ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan Ronald Reagan Washington Ulusal Havalimanı'ndaki TSA görevlileri, adamın X-ray cihazından geçirdiği el bagajında dolu bir tabanca buldu. Yolcu tabancanın orada olduğunu bilmediğini ve çantasını eşinin hazırladığını söyledi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI