Kennedy'yi canlandıracak

27 yaşındaki dünyaca ünlü oyuncu Emma Stone, suikaste kurban giden ABD'nin 35. başkanı John F.Kennedy'nin zihinsel engelli kızkardeşi Rosemary Kennedy'yi canlandıracak.

23 Mart 2016 20:00 | Kategori: Magazin

Variety'nin haberine göre dünyaca ünlü ABD'li oyuncu Emma Stone, 'Letters From Rosemary Kennedy' filminde, suikast sonucu hayatını kaybeden 35. ABD başkanı John F. Kennedy'nin zihinsel engelli kızkardeşi Rosemary'yi canlandıracak.

Rosemary Kennedy,1940'larda uygulanan lobotominin ilk mağdurlarından biri olarak biliniyor. O dönem 23 yaşında olan Kennedy'nin zihinsel engelli olup olmadığı tam bilinmemesine rağmen, uygulama aileden gizli olarak gerçekleştirilmiş. Lobotomiye gerekçe olarak çeşitli ruhsal rahatsızlıklar gösterilirken bu rahatsızlıkların sadece "aileye itaatsizlik" olduğu da söylendi.

Bu nedenle hayatının sonuna kadar bakıma muhtaç kalan Rosemary Kennedy, hayatının geri kalanını ailesinden uzakta Wisconsin'de bulunan bir klinikte geçirmek zorunda kaldı. 2005'te 86 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. 

LOBOTOMİ NEDİR? 

Frontal lobotomi, frontal lobun ön kısmının aşağı yukarı üçte birinin beyinden kesilerek ayrıldığı cerrahi bir işlem. Lobotomi ya da diğer adıyla lökotomi psikolojik bir hastalığı tedavi etmek amacıyla yapılan tek beyin ameliyatı olarak da bilinmektedir. Lobotomi uygulanan hastaların birçoğu ya hayatını ya da kişiliğini kaybetmiştir. 50'lerden itibaren yalnız ABD'de 20 binin üstünde hastaya uygulanan lobotomi, insan haklarına aykırı olduğu için bugün pek çok ülkede yasaklanmıştır. 

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI