radyobir
radyobir

"Akdeniz'deki göç dalgasını tek başımıza durduramayız"

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkesinin Akdeniz'deki göç sorununu tek başına durduramayacağını ve bu sorunla mücadelede Avrupa Birliği (AB) ile sahici bir iş birliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

08 Haziran 2021 07:04 | Kategori: Avrupa

Libya başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Abdulhamid Dibeybe, AB İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson'u ve AB Libya Büyükelçisi Jose Sabadell'i başkent Trablus'ta kabul etti.

Libya İçişleri Bakanı Halid Mazin ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Ecdid Matuk Ecdid'in de katıldığı görüşmede, yasa dışı göç, insan kaçakçılığı, bunun terörizm, organ ve insan kaçakçılığı gibi olumsuz sonuçlarıyla mücadelede Libya'nın çabalarını desteklemenin yolları ele alındı.

Dibeybe, Libya'nın bir geçiş ülkesi olarak göç sorununu tek başına durduramayacağını, bu nedenle krizin çözümünde AB ve kaynak ülkelerle gerçekçi bir iş birliğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Görüşmede ayrıca, göç sorununun farklı çözümler gerektiren hassas bir konu olduğu ve gerçek bir ortaklık kurarak krizi yönetmenin gerekliliği vurgulandı.

Bu kapsamda, kaynak ülkelerde kalkınma projeleri oluşturulması ve Libya'nın Göçle Mücadele Birimi ile Sahil Güvenliği personelinin imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi için eğitim programlarıyla desteklenmesi gibi çeşitli çözümlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI