"Güç kullanmaktan çekinmeyeceğim"

ABD Başkanı Joe Biden kendi döneminde ulusal güvenlik stratejisine yön vermesi beklenen belgeyi açıkladı. Başkan Biden askeri güç kullanımının son seçenek olacağını; ancak ABD'nin hayati önem taşıyan ulusal çıkarlarını savunmak için gerektiğinde güç kullanmakta tereddüt etmeyeceğini belirtti.

04 Mart 2021 08:57 | Kategori: Dünya

ABD Başkanı Joe Biden "Amerika’nın Avantajlarını Yenilemek” başlıklı belgede "Yükselen milliyetçilik, gerileyen demokrasi, Çin Rusya ve diğer otoriter devletlerle artan rekabet ve hayatımızın her yönünü şekillendiren teknolojik devrimin yaşandığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Daha önce benzeri görülmemiş zorluklar ama aynı zamanda benzersiz fırsatların olduğu bir dönemdeyiz" diye yazdı.

Başkan Biden 24 sayfadan oluşan strateji belgesinin giriş kısmındaki bölümünde, "Amerika’nın çıkarlarını ilerletme ve evrensel değerleri güçlendirmede ancak yakın müttefik ve ortaklarımızla çalışarak ve ulusal gücümüzün kalıcı kaynaklarını yenileyerek başarılı olabiliriz. Bu da en temel avantajımızın yani demokrasinin yeniden canlandırılması ile başlar” ifadelerini kullandı.

"Dünya bir dönüm noktasında”

ABD Başkanı, "Dünyamız bir dönüm noktasında. Küresel dinamikler değişti. Yeni krizler dikkatimizi gerektiriyor” dedi. Başkan Biden, "Dünyamızın gelecekteki yönü konusunda tarihi ve temel bir tartışmanın ortasında olduğumuzu düşünüyorum. Karşı karşıya olduğumuz zorluklara bakınca otokrasinin en iyi yol olduğunu savunanlar var. Bir de değişen dünyanın zorluklarını karşılamada demokrasinin önemli olduğunu anlayanlar var. Ben özgürlük, refah, barış ve onurun anahtarının demokraside olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

"Gerektiğinde güç kullanmakta tereddüt etmeyiz”

Başkan Joe Biden Amerika’nın dünya genelinde çıkarlarını ilerletirken, ülkenin ulusal güvenliğine ve ordunun sorumlu bir şekilde kullanılmasına ilişkin "disiplinli ve akılcı” kararlar alacağını; diplomasinin ilk çözüm aracı olacağını belirtti.

Biden, ABD’nin hayati ulusal çıkarlarını savunmak için gerektiğinde güç kullanmakta tereddüt etmeyeceğinin de altını çizdi; ancak askeri güç kullanımının "ilk değil son seçenek” olması gerektiğini vurguladı.

"Kararlar sağlıklı sivil-asker ilişkilerine dayanacak”

ABD Başkanı Joe Biden, diplomasi, kalkınma ve ekonomik devlet idaresinin ABD’nin dış politikasının önde gelen araçları olması gerektiğini belirtti.

Bu kapsamda alınacak kararların ABD’nin ordunun sivil kontrolü geleneğine ve sağlıklı sivil-asker ilişkilerine dayanacağının altını çizdi.

"Afganistan savaşını sonlandırmak için sorumlu şekilde çalışacağız"

ABD’nin binlerce kişinin hayatına ve trilyonlarca dolara mal olan "sonsuz savaşlara" girmeyeceğini belirten Başkan Biden, Amerika’nın en uzun savaşı olan Afganistan savaşını sona erdirmek için sorumlu bir şekilde çalışacağını ve Afganistan’ın bir kez daha ABD’yi hedef alan terör saldırılarında güvenli bir liman olmamasını sağlayacaklarını belirtti.

Başkan Biden Ortadoğu’da ABD’nin askeri varlığını uluslararası terörist ağlarını sekteye uğratmak, İran’ın saldırganlığını caydırmak ve ABD’nin diğer hayati çıkarlarını korumak için gereken düzeye göre şekillendireceğini kaydetti.

Blinken ne demişti?

Başkan Joe Biden ulusal güvenlik strateji belgesini açıklamadan önce, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ABD dış politikasının sekiz ana unsurla çerçevesini çizdiği konuşmasında benzer mesajlar vermişti.

Blinken, bugünün zorluklarıyla mücadelede en iyi yöntemin diplomasi olduğunu; ancak ABD’nin dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerine sahip olmayı sürdürmesini sağlayacaklarını belirtmiş, demokrasiyi, maliyeti yüksek askeri müdahaleler ya da otoriter rejimlerin güç kullanarak devrilmeye teşebbüs edilmesi aracılığıyla teşvik etmeyeceklerini söylemişti.

Maske yasağını kaldıran eyaletlere eleştiri

Başkan Joe Biden, Çarşamba günü, Teksas ve Mississippi eyaletlerinin valilerinin maske zorunluluğunun kaldırılması kararının ‘‘Neandertal’’ düşünce yapısından kaynaklandığını söyledi. Biden, Corona virüsü vaka sayılarının yükselmekte olduğuna vurgu yaptı.

Biden, kararın büyük bir hata olduğu görüşünü dile getirdi, ‘‘Umarım şimdiye kadar herkes bu maskelerin büyük fark yarattığını anlamıştır’’ diye konuştu.

Aşılara erişim oranının artmasının da büyük fark yarattığını belirten Biden, ancak maske takma, elleri yıkama ve sosyal mesafeye dikkat etmenin hala kritik önem taşıdığını söyledi.

Biden ‘‘İhtiyacımız olan son şey, ‘her şey iyi, maskelerinizi çıkartın’ diyen Neandertal düşüncedir. Maske takmak hala önemli’’ diye konuştu.

ABD’de 511.000 kişinin Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Biden, herkesin aşılanmasının da zaman alacağını kaydetti.

ABD yönetimi şu ana kadar 100 milyondan fazla aşı dozunu dağıttı ve 50 milyon Amerikalı’ya bu dozları uyguladı. Buna rağmen ülkede günlük vaka sayısı federal verilere göre 50 binin üzerinde seyrediyor.

Biden bilimin takip edilmesinin önemine dikkat çekti ve ‘‘Ellerinizi yıkayın, sıcak su kullanın, bunu sık sık yapın. Maske takın ve sosyal mesafenizi koruyun. Bunları bildiğinizi biliyorum. Keşke bazı seçilmiş yetkililerimiz de bilseydi’’ dedi.

Teksas Valisi Greg Abbott, Salı günü Corona virüsü kısıtlamalarını başka hiçbir eyalette olmadığı kadar gevşetmişti. Maske yasağını kaldıran Abbott, birçok işyerinin de gelecek hafta neredeyse tam kapasiteyle faaliyete başlayabileceğini bildirmişti.

Mississippi Valisi Tate Reeves de Salı günü eyalette maske zorunluluğunu ve işyerleri için Corona virüsü kısıtlamalarını kaldırmıştı.

Federal hükümetten Merck-J&J ortaklığına destek

Beyaz Saray Corona virüsü danışmanı Andy Slavitt, federal hükümetin ecza firmaları Merck ve rakibi Johnson & Johnson’ın aşı üretimini hızlandırmak için başlattıkları ortaklığa 100 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını bildirdi.

Slavitt bu desteğin J&J firmasının tek dozluk aşısının üretimini hızlandıracağını kaydetti.

J&J federal hükümete Mayıs sonunda 200 milyon doz, küresel düzeyde de 2021 sonuna kadar yaklaşık bir milyar doz teslim etmeyi planladığını kaydetmişti.

Slavitt, zamanla Merck’in desteğinin Johnson & Johnson aşısının üretim kapasitesini ikiye katlayacağına inandıklarını kaydetti.

Biden Salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin Mayıs ayına kadar tüm yetişkinleri aşılayacak aşı dozuna sahip olacağını belirtmişti.

J&J, Pfizer ve Moderna federal hükümetle toplamda 700 milyon aşı dozu için anlaşma yaptı.

American ve United çalışanlarına J&J aşısı yapmaya başlıyor

ABD’de Corona virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında havayolu sektörü geliyor. American Airlines ve United Airlines şirketleri Perşembe günü (4 Mart) Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısını çalışanları için Chicago’daki O’Hare Havaalanı’nda temin etmeye başlayacaklarını bildirdi.

ABD havayolu şirketleri çalışanlarının aşılanmasını zorunlu tutmuyor. Ancak aşıyı havayolu sektöründe iyileşmenin temel koşulu olarak gören bu şirketler çalışanlarını aşı olmaya teşvik ediyor.

United Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Scott Kirby, Ocak ayında yaptığı açıklamada Corona virüsü aşısının çalışanlar için zorunlu tutulabileceğini kaydetmişti. Çarşamba günü şirketin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şirketin daha fazla aşı tedarik edilince bunu tekrar gündeme alacağı bildirildi.

United Chicago’da şehir yetkilileri ve yerel sağlık yetkilileriyle birlikte aşı dağıtımı için çalışıyor. Aşılar Chicago’da yaşayan ya da çalışan personele randevu sistemiyle yapılacak. Koşullardan biri de çalışanların kabin ekibinden ya da 65 yaş üzerinde olması.

Delta Airlines da Şubat ayında Atlanta’da Georgia eyaletinin aşı kriterlerine uygun düşen çalışanlarını aşılamak için bir aşılama merkezi kurmuştu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI