"Türkiye'yle görüşmeyi bekliyoruz"

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ile temas kurmayı beklediklerini, Ankara'nın yersiz kaygılarından kurtulması gerektiğini söyledi. Müslim, PYD ile Suriye yönetimi arasında bir ilişki olmadığını, Ankara'nın 4 senedir yanlış bir iddiayla hareket ettiğini belirtti.

02 Temmuz 2015 11:57 | Kategori: Dış Politika

Suriye'nin Kürt bölgesinde aktif Demoratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" oluşturma planları hakkında konuştu.

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'e konuşan Müslim, Suriye'nin kuzeyinde Kürt devleti kurmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi. PYD'nin ABD ve Fransa'dan, Türkiye'nin Rojava ve Suriye'nin belli bir bölümüne müdahalesine izin verilmemesini istediğini kaydeden Güvenç, Salih Müslim'in şu sözlerini aktardı:

 "Tel Abyad'a geri dönüşleri oradakiler ayarlıyor. Orada YPG var, bilmiyorum. PYD bir siyasi parti, detaylara karışmıyor. Karar YPG'nindir. Herkes geri dönebilir ama IŞİD'çilere yardım etmiş olanlar haricinde. Ancak IŞİD'çiler ve IŞİD'e yardım eden hatta kana bulaşmış olanlar var. Onlar ilerde mahkemeler kurulduğunda onlar da dönebilir. Tel Abyad'da nasıl bir yönetim olacağını biz söyleyecek durumda değiliz. Siviller yerleşince kendileri oturup karar verirler. Bir meclisleri olur, bir belediyesi olur, artık ne varsa. Kendileri düzenlerler.

'TÜRKİYE'NİN KAYGILARI YERSİZ'

Biz Türkiye ile temas kurmak için bekliyoruz. Şimdilik önemli olan bu yersiz kaygılardan kurtulmak. Sanırım bazıları yanlış yönlendiriyor. Onlar, ‘ABD Kürtlere şöyle yapıyor, böyle yapıyor' diyorlar. Biz kendi başımıza özgürüz. Amerikalılarla ilişkilerimiz sadece IŞİD'e karşı. Yani onlar bizim yönetim şeklimize, kimlerle diyalog kuracağımıza müdahale etmiyorlar. Bu ortak sadece IŞİD'e karşıdır. Oradaki Türkmenleri, Kürtleri, Arapları gerçekten korumak istiyorlarsa, onlar (Türkiye) da bir diyalog içinde olabilir. PYD siyasi bir partidir. YPG siyasi parti değildir. YPG'yi, PKK ile ilişkili- ideolojik diye beğenmeyebilirler. Halkın hepsi aynı ideolojide değil. O zaman Türkiye de oradaki halk yönetimiyle temas kursun. Şimdi Kobani'deki kanton yönetimi PKK'li. Hepsi PYD'li mi? Değildir.

'ESAD'LA BİR İLİŞKİMİZ YOK'

Ankara'nın 4 senedir yanlış olduğunu anlamadınız mı? Bizim hiçbir zaman ne Esad'la bir ilişkimiz oldu, ne de olur. Bunlar bizi karalamak için söylenen laflardı, bahaneydi. Hepsi apaçık ortada. Davutoğlu'nun Haseke'de PYD'nin Esad rejimi ile buluştuğu iddiası saçmalık. Bu kadar da olmaz. Örgütle bu kadar çatıştık, bu kadar şehidimiz oldu. Hala da bu saçmalıklar."

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI