1200 koyun kurtları protesto için yürüdü!..

Fransa'nın Lyon kentinde çiftçiler, geçen pazartesi yanlarına toplam sayıları 1.500'e varan koyunlarını da alarak, ülkenin güneyindeki Lyon kentinin merkezinde toplandı ve bölgede sayıları artan kurt saldırılarını protesto etti.

11 Ekim 2017 05:27 | Güncelleme :11 Ekim 2017 15:00 | Kategori: DünyaFransız çiftçilerin, kurt saldırılarını protesto etmek için yanlarında getirdiği koyunlar, öğleden sonra şehrin en işlek caddelerinden birini işgal etti.Protesto sırasında 1990'larda Fransa'ya geri dönen kurtların sayısının 360'lara vardığı yetkililere hatırlatıldı ve bunun kırsal hayatı tehdit ettiğini belirtildi. Fransa'da rokfor peynirinin üretildiği Aveyron bölgesindeki koyunlar, otlanmak için serbestçe gezebiliyor.Rokfor peynirine kendine özgü tadının koyunların özgürce otlanabilmesinden geldiği varsayılıyor.Bu nedenle 800.000 kadar koyunun yaşadığı bölgede sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen kurtlar için kolay av teşkil ediyor.AFP'ye konuşan hayvan yetiştiricisi François Giacobbi, Aveyron'u kurtlar için bir 'kiler' olarak tanımlıyor.Giacobbi'nin söylediğine gibi güçlü çoban köpekleri, elektrikli teller ve benzeri koruma yöntemleri de kurtlar karşısında yetersiz kalıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI