AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Gazze'de masum insanların öldürülmesi ve yaralanmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

21 Temmuz 2014 09:25 | Güncelleme :21 Temmuz 2014 09:34 | Kategori: Avrupa

Danimarka Dışişleri Bakana Lindegaard

Lidegaard, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye saldırılarından sonra gerçekleşen sivil kayıplarla ümitsizliğe düştüğünü kaydetti.
İsrail'in reaksiyonunu "orantısız" olarak nitelendiren Lidegaard, "İsrail'in vatandaşlarını Hamas'ın saldırılarına karşı koruma hakkı var ama İsrail'in reaksiyonu orantısız ve İsrail sivil halk ve askeri hedefleri ayırt etmek zorunda. Bu kadar çok masum insanın ve özellikle çocukların kaybedilmesi kabul edilemez" ifadesini kullandı.
Küçük bir yer olmasına rağmen 2 milyon nüfuslu Gazze'de, yıllardır tüm yolların bloke edilmiş durumda olduğunu, sivil halkın çıkması için bir çıkış yolunun kalmadığını belirten Lidegaard, çatışarak barışın sağlanamayacağını bildirdi. 

Eski bakandan tepki

Öte yandan Dışişleri Bakanı Lidegaard, sosyal medyadaki Hamas'ı kınayan ve İsrail'e destek çıkan ilk açıklamasındaki "Kendim ve Danimarka'yı İsrail'in dostu olarak görüyorum. Ancak İsrail bu kadar çok masum insanın hayatına sebep olan icraatlarıyla dostlarını zor durumda bırakıyor" ifadeleri üzerine yoğun tepki aldı. Tepkiler üzerine Bakan Lidegaard, yaptığı ikinci açıklamada İsrail ile dostluk ifadelerine yer vermedi.
Sosyal medyadaki yoğun tepkilerin yanı sıra eski Dışişleri Bakanı Holger K. Nielsen de Lidegaard'a tepki göstererek, "Dışişleri Bakanı, İsrail'in bu sorunda ana etken olduğunu net olarak açıklamalı ve İsrail'in saldırganlığına karşı tavır koymalı" ifadesini kullanırken, parlamentodaki sol parti Enhedslisten'in sözcülerinden Per Clausen, "Bakan Lidegaard'ın erkekçe çıkıp İsrail'in sivilleri öldürmesini ve Gazze'yi enkaza çevirmesini kınamaması şoke edici. Bakanın açıklaması çifte standart ve bu durum hükümet için utanç verici" değerlendirmesinde bulunarak, ağır eleştirilerde bulundu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI