radyobir
radyobir

Angela Georghiu Haliç'te nefes kesti

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında sahnelenen Tosca Operası, Haliç Kongre Merkezi Salonu'nda sanatseverler ile buluştu. "Tosca"da ünlü Romen soprano Angela Georghiu operaseverlerin kalbini fethetti. Eserde Gürcü bariton Nikoloz Lagvilava "Scarpia" rolünde izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

22 Temmuz 2022 05:00 | Güncelleme :22 Temmuz 2022 08:09 | Kategori: Kültür & Sanat

"Tosca" Operası'nda İstanbul Devlet opera ve Balesi Orkestrasını Alman şef Raoul Grüneis yönetti. Eseri Zeliha Berksoy sahneye koydu.

"Tosca"da diğer rollerde Murat Karahan, Yiğitcan Tatlıoğlu, Mert Özdemir, Cem Akyüz, Levent Akev, Mahir Kat ve Rüzgar Aydın'ı izledik.Eserde geçen Sant’Andrea Kilisesi, Roma polis şefinin odası ve Sant’Angelo Kalesi’ne ait dekorlar orijinaline en uygun biçimde hazırlandı. Haliç Kongre Merkezi’nde sahnelenen eser dekor, kostüm, ışık ve tüm ayrıntılarıyla dönemin bütün unsurları gerçeğe en yakın biçimde sahneye yansıtıldı. Görevini   kendi kişisel hırs ve çıkarları için kullanmaktan çekinmeyen polis müdürü Scarpia, gerici ve baskıcı rejimin karşıtı, aydınlanmacı ve özgürlükçü ressam Cavaradossi ile sanatı ve aşkı için yaşayan, duygularının esiri opera şarkıcısı Tosca arasında yaşanan olayları konu alan eserin dekor tasarımı Özgür Usta’ya, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ ve Aydan Çınar’a, koreografisi Özge Ay’a, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi ise Gülümden Alev Karaman’a ait.


Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI