Fransa'da polis Filistin gösterisine müdahale etti

Fransa'nın başkenti Paris'te, İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları karşısında Filistin'e destek için toplanan göstericilere polis müdahale etti.

16 Mayıs 2021 08:42 | Kategori: Avrupa

Paris'te Barbes Meydanı'nda toplanan binlerce eylemci, Bastille Meydanı'na doğru yürüdü. Filistin lehine İsrail karşıtı sloganlar atan göstericiler, Filistin bayrakları taşıdı.

Güzergah üzerinde bulunan binalarda oturanlar da balkonlarından Filistin bayraklarıyla gösteriye destek verdi.

Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, protestoculardan eyleme son vermelerini istedi. Çok sayıda göstericiye para cezası kesen polis, eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Öte yandan Paris Emniyet Müdürlüğü, gösteriye izin verilmediğini belirterek, güzergah üzerindeki iş yerlerinin kapalı kalmasını istedi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkede düzenlenen gösterilere 22 bin kişinin katıldığını, 44'ü Paris'te olmak üzere 51 kişinin gözaltına alındığı ve bir jandarmanın yaralandığını belirtti.

Lyon, Marsilya, Montpellier, Marsilya, Nantes, Rennes, Strazburg, Lille, Metz ve Saint-Etienne kentlerinde de İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının protesto edilmesi ve Filistin'e destek verilmesi için eylem yapıldı.

Polis, Grenoble kentinde de Filistin'e destek gösterisinin düzenlenmesini yasakladı.Eylemcilerden tepki

Paris'teki eyleme katılan ve soy ismini vermek istemeyen eylemciler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılara ve Fransız hükümetine tepki gösterdi.

Ghada, "Bugün buraya geldim çünkü Filistin mücadelesi Arapların mücadelesidir. Ben Iraklıyım. Keşke insanlar 2003'te benim için de (böyle bir gösteriye) gelmiş olsaydı ama gelmediler." ifadesini kullandı.

Fransız hükümetinin İslamofobik olduğunu ve Araplardan nefret ettiğini ifade eden Ghada, "Fransa’da sadece (seçilmiş) belli şeylere özgürlük var. Bu da sadece beyaz olanları kapsıyor ama Arapları kapsamıyor. Fransa'da tamamen bir özgürlük bulunmuyor. Bundan nefret ediyorum." diye konuştu.

Houcem de Paris'teki gösterinin yasaklanmasına tepki göstererek, ülkede İsrail lobisinin baskısı olduğunu dile getirdi.

Bu arada Barış İçin Yahudi Birliğinin (UJFP) sosyal medya hesabından Paris'te Filistin'e destek gösterisine ilişkin yapılan açıklamada, "(İçişleri Bakanı Gerald) Darmanin'a kafa tuttuk. Paris'in sokakları adalet ve özgürlüğü için mücadele eden Filistin halkının yanındaydı." ifadesi kullanıldı.

Daha önce de yasaklanmıştı

Paris'te 12 Nisan'da Filistin'e destek için yapılmak istenen eylem de yasaklanmıştı. Filistin yanlısı derneklerin çağrısıyla Paris'te Dışişleri Bakanlığı yanındaki Invalides Meydanı'nda toplanan protestocular kısa süre gösteri yapmış, sonrasında polis göstericileri dağıtmıştı.

Fransa Filistin Dayanışma Derneği (AFPS) Başkanı Heilbronn, gösteri sonrası Dışişleri Bakanlığına gitmiş, buradan çıkışta polis ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI