Hastanede gaz alarmı!..

Hastane yoğun bakımında 25 hastaya oksijen yerine metan gazı verildiği bir görevlinin bunu hemen fark ederek duruma son verip hastaların tahliyesine başlandığı ileri sürüldü. Yetkililer ise yoğun bakımda bir gaz sızıntısı olduğu bunu araştırmak için AFAD ekiplerinin gaz ölçümü yaptığını bildirdi.

25 Ağustos 2017 20:32 | Kategori: Sağlık

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım bölümünde oksijen verilen yaklaşık 25 hasta gaz sızıntısı nedeniyle tahliye edildi. 

Hastanenin yoğun bakım ünitelerindeki 25 hastaya saat 16.50 sıralarında oksijen verilmeye başlandı. Ancak bir görevli başka bir gaz sızıntısı olduğunu tespit ederek oksijen verilmesini kesip hemen hastaların da tahliye edilmesi için yetkililere bildirdi. Bunun üzerine hastaneye gelen çok sayıda ambulans ile yoğun bakımda oksijen verilen kadın, erkek ve çocuklardan oluşan 25 hasta özel ve diğer devlet ile üniversite hastanelerinin yoğun bakımına tahliye edildi. Bu arada yoğun bakım ünitelerinde toplamda 100-150 kadar hasta olduğu gerek görülmesi halinde bu hastalarında tahliye edileceği öğrenildi."AFAD gaz ölçümü yapıyor"

Hastalar tahliye olurken hastaneye gelen İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer (KBRN) ekibi sevk edildi. Hastaneye giren ekipler yoğun bakım ünitesinde gaz ölçümü yapmaya başladı. Ekiplerin yoğun bakım ünitesindeki çalışmaları devam ediyor.

"Oksijen yerine metan gazı verildi iddiası"

Bu arada bir iddiaya göre yoğun bakımda belirli saatlerde oksijen verildiği, daha önce herkese tek tek tüple oksijen verilirken, son zamanlarda merkezi sistemle oksijen verildiği öğrenildi. Bugün ise aynı yöntemle 25 hastaya oksijen verilirken yanlışlıkla metan gazı verildiği bu nedenle hastaların tahliye edildiği ileri sürüldü. Yetkililer ise sistemden kaynaklanan bir hata olduğunu, bir gaz sızıntısı meydana geldiğini ancak ne gazı olduğunun araştırıldığını söyledi.İLK SAĞLIK MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

İl Sağlık Müdürü, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisindeki gaz sızıntısıyla ilgili açıklama yaptı. 
Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, merkezi gaz sisteminin oranlarının düşmesi üzerine tedbir amaçlı ameliyatları durdurduklarını belirtti. Özer, ”Bu süreçlerde gaz sisteminden tedavisi devam eden yoğun bakım hastalarını, sistemi arızayı görmek amacıyla 25 hastamızı kamu ve özel hastanelere tahliyesini sağladık. Şuanda herhangi bir sorun yok, hastalarımızı durumları iyi. Süreç devam ediyor, incelemelerimizi yapıyoruz. Merkezi gaz sisteminden destekle ameliyatı ya da yoğun bakımda tedavisi devam eden hastalar ve diğer hastalarda herhangi bir sorun yok. Şuanda hastanemizde her türlü hizmet devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI