İngiliz gizli belgeleri ortalığa döküldü

Bilgisayar korsanı grubu The Anonymous, İngiltere hükümetinin gizli belgelerini ve faturalarını yayınladı.

05 Ocak 2019 07:31 | Kategori: Dünya

Grubun yaptığı açıklamada İngiltere hükümetini, Statecraft Enstitüsü ve Integrity Initiative kuruluşunun faaliyetleri konusunda şeffaf olmaları için uyardıkları fakat uyarının dikkate alınmaması sebebiyle bu eylemi gerçekleştirdikleri söylendi.

The Anonymous, Integrity Initiative kuruluşunun faaliyetlerinin yalnızca İngiltere ile sınırlı kalmadığını ayrıca Ermenistan, Çin, Macaristan, Letonya, Litvanya, Moldova, Nijerya, Sırbistan, İsviçre ve ABD''yi de kapsadığını belirtti.

Gruba göre, Integrity Initiative, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Litvanya, Norveç, Sırbistan, İspanya ve Karadağ gibi bazı Avrupa ülkelerin iç işlerine de müdahalede bulundu.

2015 yılında hayata geçirilen kuruluşun İngiltere hükümeti, NATO, Facebook ve ABD hükümeti tarafından fonlandığı ve Rusya karşıtı propaganda yapmak için faaliyet gösterdiği öne sürüldü.

The Anonymous, Statecraft Enstitüsü'nün 2017 yılından bu yana programını yenilemediğine ve çalışanları hakkında kamuoyu ile paylaşılan hiçbir bilgi bulunmadığına dikkat çekti.

Belgelerde muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn'in çalışmaları, Rusya merkezli haber kanallarının faaliyetleri, Suriye'deki gelişmeler, Salisbury'de meydana gelen zehirleme vakası ve İngiltere hükümeti destekli entegrasyon projelerinin mercek altına alındığı belirtiliyor.

Bahsi geçen faaliyetler için kesilen faturalar da yayınlandı. The Anonymous tarafından yayınlanan faturaların tarihleri 15, 18 ve 21 Nisan. Özellikle Rusya merkezli yayın kuruluşlarına karşı olumsuz algı yaratmak için yapılan ödemelerin faturaları, Ürdün başkenti Amman'da yaşayan Jassar Jamal Al-Tahat adlı bir kişi tarafından düzenlendiği ifade edildi.

İngiltere hükümeti konu ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Söz konusu belge ve faturalar ile ilgili Rusya tarafından verilecek tepki de merakla bekleniyor. 

The Anonymous 2017 yılında da İngiltere hükümetine ait gizli belgeleri internet ortamında servis etmişti. Bu olayın ardından İngiltere hükümeti bilgisayar korsanı grubu tarafından yayınlanan belgelerin gerçek olduğunu doğrulamıştı.

Söz konusu belgelerde İngiltere'nin AB ülkelerinin iş ilişkilerine karıştığı bilgileri ve Rusya'ya karşı yürütülen faaliyetlere dair notlar yer alıyordu.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI