IŞİD'deki Türkler teslim olmaya başladı!..

Irak'ın Telafer kentine yönelik düzenlenen operasyonda sıkışan IŞİD militanları Peşmerge'ye teslim oldu. Türkiye vatandaşı 34 yaşındaki IŞİD'li Uğur Çardakçı'nın annesi Halide Çardakçı, Irak'ta kendi oğlu dahil 500 civarında Türk ile ailesinin Peşmerge'ye teslim olduğunu söyledi.

05 Eylül 2017 15:00 | Kategori: Terör

Peşmerge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, birkaç gün önce Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Telafer'i IŞİD'den kurtarma operasyonunda sıkışanlar aileleriyle birlikte kaçıp, Peşmerge güçlerine sığındı. Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre Haşdi Şabi ve Irak askerlerinin kendilerini öldürecekleri korkusuyla Telafer'in kuzeyindeki İyaziye kasabasında Peşmerge'ye teslim olanlar arasında Türkiye vatandaşları da var. Türklerin yanı sıra Azerbaycan, Yemen, Tunus, Irak, Afganistan ve Mısır vatandaşı IŞİD'lilere yaklaşık 250 kişi Peşmerge'ye teslim oldu.

Haşdi Şabi Komutanı Tahir Ebu Ali, IŞİD'lilerin Peşmerge'ye teslim olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Telafer operasyonunda sıkışan ve zor durumda kalan IŞİD militanları kaçıp Peşmerge'ye sığındı. Yüzlerce IŞİD militanı gidip Peşmerge'ye teslim oldu. Teslim olanlar arasında yabancılar da vardı."

'OĞLUMUN AKIBETİNİ SORACAĞIM'

Peşmergeye teslim olan Türkiye vatandaşı Erzurumlu 34 yaşındaki IŞİD'li Uğur Çardakçı'nın annesi Halide Çardakçı da Oğlunun 2 yıl önce Telafer'e gittiğini belirterek şunları söyledi: 

"Oğlum iş için mi yoksa IŞİD'e katılmak için mi gitti, yoksa IŞİD'e zorla mı kattılar, bilmiyoruz. Fakat biz Tekirdağ'da ona iş yeri dahi açtık. Oğlum Telafer'de iken onunla sürekli Whatsapp'tan görüşüyorduk. Kendisi orada Rizeli bir Türkiye vatandaşı kadınla da evlenmişti. 2 çocuğu olmuştu. Oğlum Telafer'den çıkmak için bize dedi ki 'milletvekillerine söyleyin bize yol açsınlar'. 7 aydır kuşatma altındalarmış. Oğlum Peşmerge'ye teslim olmaya gelirken uçaklar tarafından ayağından vurulmuş, sırtından ve ayağından yaralanmış. Resimlerini gördük. Oğlumun eşinden haber alıyoruz ama oğlumuzdan haber alamıyoruz. Oğlum eşiyle birlikte Peşmerge güçlerine teslim olmuş.Teslim olduktan sonra kadın ve çocukları kampa teslim etmişler erkekleri ise alıp götürmüşler. Eşi şimdi Musul'a bağlı Hamam Eli kampındaymış. Kamp BM'nin kampı. Gelinimle şimdi telefonda konuşuyoruz. Gelinim bize dedi 'biz Peşmerge'ye teslim olduk. Peşmerge de bizi Irak askerine teslim etti. Onlar da bizi Hamam Eli kampına getirdiler.' Gelinim de eşinden endişe ediyor. Biz de oğlumuzdan endişe ediyoruz. Sağ veya ölü, onu istiyoruz. Oğlum için Irak Konsolosluğu'na başvuruda bulunduk. Fakat bir sonuç alamadık. Yakında Erbil'e gideceğiz, oğlumuzu Peşmerge yetkililerinden soracağız. Akıbetini soracağız. Biz Irak'ın Ankara Konsolosluğu'na da başvuruda bulunduk. Erbil Konsolosluğu'na da başvuru yapacağız. Bizim gibi aileler çok. Irak'ta 500 civarında Türk ile ailesi Peşmerge güçlerine teslim olmuş."

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI