Aleksey Navalni tedavi için Berlin'de

Rusya'da Devlet Başkanı Putin'in en güçlü siyasi rakiplerinden olan ve ülkesinde zehirlendiği iddia edilen Aleksey Navalni tedavi amacıyla Berlin'e getirildi.

22 Ağustos 2020 07:33 | Güncelleme :22 Ağustos 2020 12:49 | Kategori: Dünya

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı en sert muhalif isimlerden biri olan ve zehirlendiği iddia edilen Aleksey Navalni,  tedavi amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'e getirildi. Küresel çapta havayolu trafiğinin gözlemlenmesini sağlayan flightradar24.com sitesinin verilerine göre, durumu ağır olan Navalni'yi taşıyan uçak Almanya saati ile 08.47'de (TSİ 09.47) Berlin-Tegel havaalanına iniş yaptı. Wall Street Journal'ın, "Putin'in en çok korktuğu adam" olarak nitelendirdiği siyasetçinin, Berlin'in dünyaca ünlü tıp merkezi Charite hastanesinde tedavi altına alınacağı belirtiliyor.

44 yaşındaki Aleksey Navalni geçtiğimiz Perşembe günü Rusya içinde yaptığı bir uçak seyahati sırasında bayılmış ve bunun üzerine başkent Moskova'ya giden uçak Omsk kentine acil iniş yapmıştı. Bu kentteki bir hastanede komada yatan Navalni'nin taraftarları, muhalif siyasetçinin çayına konan bir madde ile zehirlendiğini öne sürüyor. Navalni'nin bir tür metabolizma hastalığından muzdarip olduğunu ifade eden rus doktorlar ise, hastanın durumunun başka bir yere nakledilmeye müsait olmadığını belirtmişti.

Cinema for Peace'in girişimi

Ancak bu uyarıya rağmen girişimlerde bulunan "Cinema for Peace" (Barış için Sinema) adlı örgüt, Alman doktorlarla birlikte Navalni'yi Almanya'ya götürecek bir ambulans uçak organize etmiş ve Navalni'nin durumunu inceleyen Alman doktorların hastanın seyahat etmesinde bir sakınca görmedikleri yönünde rapor verdiklerini kaydetmişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik sert muhalefeti ile tanınan Aleksey Navalni'nin yöneticisi olduğu vakıf, Rus siyasetinde önde gelen isimlerin adının karıştığı yolsuzluklara ilişkin raporlar yayınlıyor. Daha önce defalarca gözaltına alınan ve yargılanan Navalni, birçok kez hapis cezasına çarptırılmıştı.

Navalni'ye ne oldu?

Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmiş, Sibirya'nın Tomsk kentinden Moskova'ya dönen 44 yaşındaki muhalif liderin uçakta fenalaştığını ve uçağın Omsk kentine acil iniş yaptığını söylemişti.

Yarmiş, "Navalni'nin çayına karıştırılan bir şeyle zehirlendiğini düşünüyoruz. Sabah sadece çay içmişti. Doktorlar zehrin sıcak içeceklerle kana daha hızlı karıştığını söylüyor" dedi.

Navalni'nin bilincinin yerinde olmadığı, yoğun bakımda tutularak solunum cihazına bağlandığı ve komaya girdiği bildirildi.

Uçaktaki yolculardan Pavel Lebedev de Navalni'nin uçuşun başında tuvalete gittiğini ve uzun bir süre geri gelmediğini aktararak, "Kendini gerçekten hasta hissetmeye başladı. Onu geri getirmek için mücadele ettiler ve acı içinde çığlık atıyordu" dedi.

Sosyal medyada Navalni'nin havalimanında sedyeyle ambulansa taşınırken çekilmiş fotoğrafları paylaşıldı. Bir başka fotoğrafta ise Navalni'nin Tomsk havalimanındaki kafede elindeki kupayla bir şeyler içtiği görülüyor.

Eşi Yuliya Navalnaya'nın Navalni'yi ziyaretine izin verilmezken, özel doktoru Anastasya Vasilyeva hastanedeki doktorların Navalni'nin durumuna ilişkin kayıtları paylaşmayı reddettiğini duyurdu.Putin'in en önemli muhaliflerinden olan Navalni, Rusya Devlet Başkanı'nın Birleşik Rusya Partisi'ni "sahtekârlar ve hırsızlar çetesi" diye nitelemişti. Navalni, Haziran'da Putin'in iki dönem daha görevde kalmasını sağlayacak olan anayasa değişikliğini de "darbe" diye tanımlamıştı.

Navalni daha önce birkaç kez kısa sürelerle hapis yatmıştı. Son kez izinsiz gösteri düzenlediği gerekçesiyle Temmuz 2019'da 30 gün hapis cezasına çarptırılan Navalni hapiste dermatit geçirmiş ve doktoru muhalif liderin zehirli bir maddeye maruz kalmış olabileceğini söylemişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI