Olimpiyat öncesi ABD ve Ukrayna'dan provokasyon bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Moskova'nın Pekin'de yapılacak Olimpiyatlar öncesinde ABD ve Ukrayna'dan enformasyon alanında ve askeri alanda kışkırtıcı eylemler beklediğini belirtti.

23 Ocak 2022 08:53 | Kategori: Avrupa

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Bloomberg’in Çin lideri Şi Cinping’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak Olimpiyatlar sırasında ‘Ukrayna’ya saldırmamasını’ rica ettiği yönündeki iddiaları üzerine Telegram kanalından açıklama yaparak, Rusya’nın 4-20 Şubat tarihlerinde yapılacak olan Pekin Kış Olimpiyatları öncesinde ABD ve Ukrayna’dan enformasyon alanında ve askeri alanda kışkırtıcı eylemler beklediğini ifade etti.

Ajansın iddialarının ‘sahte haber değil, ilgili Amerikan istihbarat servislerinin enformasyon alanında özel operasyonu’ olduğuna dikkat çeken Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zamanlar Amerikan demokrasisine yürekten inananlar için Tiflis'ten 9-10 Temmuz 2008 tarihli bir haber yayınlıyorum (https://www.vesti.ru/article/2172930). Çin'deki Olimpiyatların başlamasından tam bir ay önce yapılan bir haber. Bir yıl sonra, Avrupa Birliği (AB) tarafından çatışmanın nedenlerinin uluslararası araştırılması için eski BM Gürcistan Temsilcisi Heidi Tagliavini öncülüğünde 2008’de oluşturulan Güney Kafkasya'daki Savaşın Koşullarını Araştırma Uluslararası Komisyonu, 30 Eylül 2009 tarihli raporunda, savaşı başlatan tarafın Gürcistan olduğu kararını verdi. Bu nedenle ABD'den ve onların önderliğindeki Kiev rejiminden hem enformasyon alanında, hem de dışlanamayacak askeri alanda provokasyonlar bekliyoruz. Onlardan her şey beklenebilir, kaldı ki bu konuda zengin deneyime sahipler.”

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI