Vietnam vahşi hayvan ticaretini yasakladı

Yeni salgın riskinin önüne geçmek isteyen Vietnam, vahşi hayvan ticaretini yasaklama kararı aldı.

26 Temmuz 2020 06:33 | Kategori: Dünya

Vietnam, özellikle koronavirüs salgınının ardından tepkileri çeken vahşi hayvan ticaretini yasakladı. Başbakan Nguyen Xuan Phuc, yasak kararının derhal yürürlüğe gireceğini belirtti.

Yönerge, canlı vahşi hayvanların ve vahşi yaşam ürünlerinin ithalatını yasaklıyor, bu pazarları kapatıyor. Ayrıca yasadışı avlanma ve online satışlar da dahil olmak üzere ticaret üzerindeki yasakları da kuvvetlendiriyor.

Hayvan hakları savunucuları yasak kararını memnuniyetle karşılarken, bazı örgütler yeterince kapsamlı olmadığı gerekçesiyle yönergeyi eleştirdi.

Save Vietnam’s Wildlife örgütünün yöneticisi Nguyen Van Thai, "Vahşi hayvanların tıbbi malzemeler için kullanılması ya da bazı hayvanların evcil hayvan gibi değerlendirilmesi gibi maddeleri kapsamıyor” dedi.

Asya bölgesinde Vietnam; pangolin, gergedan boynuzu ve fildişi gibi yasadışı vahşi yaşam ürünlerinin satışı bakımından önemli bir ülke konumunda bulunuyor. Ülke çapında pek çok vahşi yaşam pazarı kurulmasının yanı sıra internet aracılığıyla da çok yoğun bir şekilde ticaret yapılıyor.

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini düşünüyor. İlk enfeksiyonların bazıları da Çin’in Hubei eyaletindeki Vuhan kentinde bir vahşi hayvan pazarında tespit edilmişti. Çin, bu alandaki ticareti sınırlamak için harekete geçmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI