Yöntem konusunda anlaştılar!..

AK Parti ve CHP'nin koalisyon görüşmeleri için görevlendirdiği iki isim, Ömer Çelik ve Haluk Koç bir araya geldi. 1 saat 40 dakika süren görüşmede koalisyonun çerçevesi ve ortak maddeler ele alındı.

21 Temmuz 2015 13:58 | Kategori:

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun 13 Temmuz'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, koordinasyon için AK Parti'den Ömer Çelik, CHP'den ise Haluk Koç görevlendirilmişti. AK Parti ile CHP arasında koalisyon için ön görüşmeler bugün başladı.

AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den Parti Sözcüsü Haluk Koç başkanlığındaki heyetler, saat 11.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir araya geldi. Görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.

Perşembe günü ise iki ismin CHP Genel Merkezi'nde bir araya gelmesi bekleniyor.

AK PARTİLİ ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Görüşme sonrası açıklama yapan Ömer Çelik, şunları söyledi:

''Gayet pozitif bir havada konuştuk. Heyetlere karar verilecek ve heyetler en geç hafta sonuna kadar bir araya gelmiş olacak. Öncelikle istikşafı görüşmeler yapılacak. Genel başkanların görüşme aşamasına kadar yapılması gerekenler var. Hangi ilkeler çerçevesinde görüşeceğimize dair, konu başlıkları ve hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Haluk Bey'le yöntem konusunda mutabık kaldık. Bugün yarın bu konularda toplantılarımız olacak. Aynı şekilde CHP'de de olacaktır. Muhtemelen bu hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Karar verip istikşafı görüşmeler başlamış olacak. Koalisyon da erken seçim ihtimali de yarı yarıya.''

DAVUTOĞLU VE KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında ikinci görüşme gerçekleşmesi planlanıyor.

Ön görüşmeler öncesi AK Parti ve CHP'nin pozisyonları da net. AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın koalisyon pazarlıklarının dışında tutulmasını istiyor. CHP ise aralarında yolsuzlukla mücadele, emekliye 2 ikramiye gibi başlıkların da olduğu 14 madde sıraladı. Partiler masaya bu şartlarla oturacak.

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik'e göre, iyi bir protokol hazırlanırsa CHP ile kurulacak koalisyon sağlıklı bir şekilde yürür.  AK Parti'de hükümet içi ve parti yönetimiyle değerlendirme de salı günü yapılacak.

Ardından ön görüşmelere ilişkin bir takvimin de ortaya çıkması bekleniyor.


Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/politika/20150721/1016654450.html#ixzz3gWSafHvT

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI