radyobir
radyobir

Alman market devi Türk'ün oldu

Alman perakende devi Metro Group Türkiye'deki Real zincirini Kayserili Hacı Duran Beğendik'e sattığını açıkladı.

30 Haziran 2014 12:30 | Kategori: Şirketler

Alman perakende şirketi Metro, Real Türkiye'yi Hacı Duran Beğendik'e sattığını açıkladı. Şirket satış bedeli hakkında bilgi vermedi.

SATIŞ KARARI 6 AY ÖNCE GÜNDEME GELDİ

Metro tarafından yapılan açıklamada anlaşma kapsamında Türkiye'deki 12 Real mağazasının tümünün Beğendik'e geçeceği belirtilerek, "Bu anlaşma ile Real tümüyle Almanya'daki işlerinin başarıyla geliştirilmesine odaklanacaktır" denildi.
Anlaşmanın düzenleyici kurumlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından yaz sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
Yaklaşık 1,800 kişiyi istihdam eden Real Türkiye 2012/13 mali yılında 256 milyon euro ciro elde etti.

1986'DA KAYSERİ'DE KURULDU

Real’in altısı İstanbul’da, dördü Ankara’da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 12 mağazası bulunuyor.
Beğendik ise 1986 yılında Kayseri'de kurulan ve 1993 yılında ankara Kocatepe'deki mağazasını açarak büyümeye başlayan bir firma. Real'i alarak İstanbul pazarına giren Beğendik’in geçmişte de İstanbul’a girme hamlesi olmuş ancak 1996’da girdiği İstanbul pazarından koşullar uygun olmadığından 2002’de çekilmek zorunda kalmıştı.

ŞİRKET SATIŞLARINDA HAREKETLİLİK

2010’da 350 milyon lira ciro yapan Beğendik, 2012’de 550 milyon lira ciroya ulaştı. Aynı dönemde 16 mağazadan 40 mağazaya ulaşan şirketin halen Ankara, Kayseri, Kırşehir, Konya ve Nevşehir'de 41 mağazası bulunuyor.  

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI