radyobir
radyobir

"Saraydan Kız Kaçırma" Süreyya Operasında

Mozart'ın ünlü "Saraydan Kız Kaçırma" operası, 25 - 28 Mart ve 4 - 7 Nisan 2023 tarihlerinde, ilk kez Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nda sanatseverlerle buluşacak.

22 Mart 2023 05:00 | Kategori: Kültür & Sanat

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği, Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği  "Saraydan Kız Kaçırma” operası, orijinaline sadık kalınarak, ancak farklı bir reji anlayışı ile sahneleniyor. Rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu eserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov ve Murat Kodallı dönüşümlü yönetiyor. Eserin dekor ve kostüm tasarımı Olcay Engin Kaymaz’a, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a ait. Paolo Villa’nın koro şefliğini üstlendiği eserin koreografisi ise Tan Sağtürk’e ait.Eserde, klasik konunun en önemli unsurlarından biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamete önem vermesi vurgulanıyor. Eserde ayrıca, yaşanmış 1918 İspanyol Gribi salgını da konu ediliyor. "Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün başka bir kanıtı gibi, İspanyol Gribi’nde ve son senelerde dünya gündemine damga vuran salgında yaşanan paralellikler işleniyor. Temsillerde dönüşümlü olarak; Erdem Erdoğan ve Ufuk Toker "Belmonte”; Kenan Dağaşan, Tuncay Kurtoğlu, Umut Tingür "Osmin”; Ceren Aydın, Hale Soner Kekeç, Evren Işık Yasemin "Konstanze”; Bezmi Hazal Ekşi, Ayşenur Ayyıldız Haksoy, Ecem A.Yazoğlu "Blonde”; Serkan Bodur, Berk Dalkılıç, Berk Özbek "Pedrillo”; Selim Borak, Alper Saldıran "Selim Paşa”;  rolünde sahnede olacaklar.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI