Güney Kıbrıs pasaport haklarını ihlal ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin pasaportunu iptal etme kararını eleştirdi ve bu adımın ülkesini baskı altına almak için atıldığını söyledi.

25 Ağustos 2021 08:33 | Kategori: Dış Politika

Güney Kıbrıs hükümeti, bazı KKTC yetkililerinin pasaportlarını iptal edeceğini veya yenilemeyeceğini Pazartesi günü açıklamıştı.

Aralarında Tatar'ın da bulunduğu onbinlerce Kıbrıs Türkü yalnıza Türkiye'nin tanıdığı KKTC'de yaşamalarına rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu ile seyahat ediyorlar. Kıbrıslı Türkler Kıbrıs pasaportu almak için Rumlar ile aynı haklara sahipler.

Reuters'a konuşan Tatar "Rum Yönetimi'nin bazı Kıbrıslı Türklerin pasaportlarını iptal etme kararı 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin' tamamen Rumlara ait bir ülke haline geldiğinin ve KKTC'nin yasal haklarına saygı göstermediklerinin bir başka delilidir" dedi.

Ada yönetiminden yapılan açıklamada Temmuz ayında Kuzey Kıbrıs'ın 1974'ten beri kullanıma kapalı olan Maraş sahilinin bir kısmını kullanıma açtığına vurgu yapılarak yalnızca ülkenin bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden kişilerin pasaportlarının iptal edildiği ifade edildi.

Pazartesi günü atılan adımın aralarında Tatar ve KKTC Başbakanı Ersan Saner'in de bulunduğu 14 kişiyi hedef aldığı anlaşılıyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI