Liderlerden Ukrayna'ya silah sözü

Başkan Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna işgaliyle ilgili son gelişmeleri ele almak üzere Amerika'yla müttefik ülkelerin liderleriyle video konferans aracılığıyla görüştü. Liderler Ukrayna'ya daha fazla topçu sınıfı silah gönderme sözü verdi.

20 Nisan 2022 08:48 | Kategori: Avrupa

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, sanal ortamda düzenlenen görüşmede "Ukrayna'ya verilen devamlı desteğin ve Rusya'yı sorumlu tutma çabalarının ele alındığı" ve Başkan Biden'ın Ukrayna'ya yapılacak ekonomik ve insani yardımı gündeme getirdiği kaydedildi.

Biden'ın liderlerle görüşmesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Biden, görüşmenin kapanışını Beyaz Saray Durum Odası'ndan yaptı.

Görüşmeye katılan liderler arasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Polonya, Japonya ve İtalya liderleri yer aldı.

Başkan Joe Biden New Hampshire eyaletini ziyareti sırasında Ukrayna'ya ABD'nin daha fazla topçu sınıfı silah gönderip göndermeyeceği sorusuna "evet" yanıtını verdi.

Görüşmeye katılan İngiltere Başbakanı Joe Biden da milletvekillerine yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki savaşın topçu ateşinin yoğun olacağı bir çatışma olacağını ve Ukrayna'ya bu yönde yardımın yapılacağını söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Ukrayna'ya topçu sınıfı ağır silah göndereceklerini belirtti.

Fransa cumhurbaşkanlığından bir danışman da müttefiklerin savaşın bitmesinden sonra Ukrayna'ya ne gibi güvenlik garantilerinin sağlanacağı konusunu ele aldıklarını kaydetti.

Biden ve müttefikleri görüşürken, Rusya, Ukrayna'nın tanımıyla Donbas Savaşı kapsamında düzenlediği saldırılarla ülkenin doğusundaki ilk kenti ele geçirdi.

Ukrayna, Rusya'nın düzenlediği saldırının, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ı oluşturan iki bölgeden biri olan Luhansk'ta 18 bin nüfuslu Kreminna'nın kontrolunu aldığını bildirdi.

Luhansk Valisi Serhiy Gaidai, Rus kuvvetlerinin "tüm cephelerden" saldırdığını, yetkililerin sivilleri tahliye etmeye çalıştığını ve ölen sivillerin sayısını belirlemenin imkansız olduğunu kaydetti.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Amerika'nın, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda daha kapsamlı operasyonlara yol verecek "ön" saldırılar düzenlediğini düşündüğünü belirtti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI