Ninja gibi!.. Hızlı yayılıyor, iyi gizleniyor!..

Hong Kong'lu bilim insanları, yeni tip koronavirüs Kovid-19'un, SARS'a göre üç kat daha fazla patojen üretebildiği ve çok daha iyi 'gizlendiği' sonucuna vardı.

13 Nisan 2020 07:22 | Güncelleme :13 Nisan 2020 10:31 | Kategori: Sağlık

South China Morning Post’un aktardığına göre, bilim insanları 6 hastanın akciğer dokularını analiz etti. Kovid-19 virüsünün 48 saat içinde SARS’a göre 3.2 kat daha fazla patojen ürettiği keşfedilirken yeni koronavirüsün daha yavaş bağışıklık ve iltihabi reaksiyonlara neden olduğu, bu yüzden tespit edilmesinin zorlaştığı ifade edildi.

Bilim insanlarından biri, "Virüs ninjaya benziyor, interferon seviyesi ve iltihabi reaksiyon düşükken organizma içinde çoğalabiliyor” dedi.

Haberde, belirti yokluğunun veya hafif belirtilerin koronavirüs kontrolünü zorlaştırdığı kaydedildi.

Araştırmaya başkanlık eden Hong Kong Üniversitesi’nden Prof. Yuen Kwok-yung, "Virüsü temmuz ayına kadar durdurmak neredeyse imkansız görünüyor” dedi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI