radyobir
radyobir

Peru'da polis, eski Başbakan Torres'in evini bastı

Güney Amerika ülkesi Peru'da polis, başsavcılığın talimatıyla eski Başbakan Anibal Torres'in evine baskın yaptı.

24 Mart 2023 06:31 | Güncelleme :24 Mart 2023 11:32 | Kategori: Latin Amerika

Peru basınında çıkan habere göre, savcılık, 7 Aralık 2022'de eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun Kongre'ye yönelik başarısız darbe girişiminde Torres'in rol oynadığını savundu.

Soruşturmanın bir parçası olarak Torres'in evinde arama yapıldığını belirten savcılık, bazı belgelere ve eski Başbakanın mal varlığına el konulduğunu bildirdi.

Savcılık, Aralık 2022'de tedbir amacıyla Torres hakkında gözaltı talebinde bulunmuş ancak Yüksek Mahkeme 80 yaşındaki Torres'in sağlık sorunlarını gerekçe göstererek bu talebi kabul etmemişti.

Torres'e yöneltilen suçlamalar arasında "görevi kötüye kullanmak, isyan ve komplo" gibi suçlar da var.

Castillo'nun görevden alınması

Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti.

Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık'taki genel kurul toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu görevlerini gasp etme, devlet yetkilerinin işleyişini engelleme ve anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak" gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmıştı.

Peru'da savcılığın eski Cumhurbaşkanı Castillo'ya yönelik bir suç örgütüne liderlik ettiği ve kamusal suçlar işlediği iddiasıyla 36 ay önleyici hapis talebi, 8 Mart'ta yüksek mahkeme tarafından onaylanmıştı.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI