Yeni Japonya Başbakan adayı Kishida'dan dev destek vaadi

Önümüzdeki seçimlerde güçlü bir başbakan adayı olması beklenen Japonya'nın eski dışişleri bakanı Fumio Kishida koronavirüsün neden olduğu ekonomik tahribatın giderilmesi için 30 trilyon yenlik (273 milyar dolar) bir ekonomik destek paketi hazırlanması çağrısında bulundu.

07 Eylül 2021 08:52 | Kategori: Asya Pasifik

Başbakan Yoshihide Suga'nın Cuma günü sürpriz bir şekilde parti başkanlığı görevi bırakmasının ardından Japonya'da Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) 29 Eylül'de yapılacak parti başkanlığı seçimine birçok siyasetçinin adaylığını koyması bekleniyor.

64 yaşındaki Kishida kadar adaylığını resmi olarak açıklayan tek siyasetçi oldu.

Kishida, Diamond dergisine yaptığı açıklamada başbakan koltuğuna oturması halinde Japonya Merkez Bankası'ndan (BoJ) %2'lik enflasyon hedefini korunmasını ve büyük ölçekli bir ekonomiyi destekleme paketi hazırlayacağını söyledi.

Japonya ekonomisi uzun süredir sıfıra yakın enflasyon nedeniyle sıkıntı yaşıyor. BoJ'nin enflasyon hedefinin gerçek dışı olduğu eleştirilerine yönelik Kishida, "(Enflasyon hedefine) şu anda dokunamayız. Bu hedefi kaldırmak piyasalara yanlış bir mesaj verebilir" dedi.

Kishida, "İnsanları salgından korumak için ekonomiyi büyük çaplı parasal genişleme ve ekonomik destek paketi ile desteklememiz gerekiyor" dedi.

Cuma günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Kishida hükümetin "birkaç trilyon yenlik" bir harcama paketi oluşturması gerektiğini söylemiş ancak ayrıntı vermemişti.​

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI