Yunanistan Biden'dan ne bekliyor?

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, demokrat aday Joe Biden'ın resmi olmayan sonuçlara göre 46. ABD Başkanı seçilmesinin ardından kendisini ilk kutlayan yabancı liderlerden biri oldu.

09 Kasım 2020 09:25 | Kategori: Dünya

Yunanistan yönetimi, Beyaz Saray’da gerçekleşmesi beklenen görev değişiminin, Türkiye’yle arasındaki ilişkilerdeki çalkantıları hafifletmesini bekliyor. Ancak birçok uzman Atina’nın bu konuda ihtiyatlı bir yaklaşım sergilemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Yunanistan Başbakanı, Biden’ın resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandığının ilan edilmesinden dakikalar sonra kendisine kutlama mesajı yolladı. Miçotakis, Biden’ıYunanistan’ın gerçek bir dostu olarak nitelendirirken onun başkanlığının iki ülke ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olacağını dile getirdi.

Uzmanlar bu noktada, yıllardır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gelişen kişisel ilişkinin, diplomatik olarak sonuna gelinmesi anlamına geldiğine işaret ediyorlar.

Uluslararası ilişkiler profesörü Sotiris Servos, neden böyle bir değerlendirme olduğuna dair yorumlarını aktarıyor.

Servos, Bu seçimle birlikte Erdoğan’ın, ABD Başkanı ve Oval Ofis’e doğrudan ulaşma şansını kaybettiğini söylüyor. Servos, Biden’ın Erdoğan’ın tanımadığı bir isim olmadığını ama ilişkinin sınırlarını test etmek için erken davranmayacağını öne sürüyor.

Türkiye’yle Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda uzun süredir devam eden ve gitgide daha da tehlikeli hale gelen bir anlaşmazlık içerisine giren Yunanistan açısından olası bir ara, rakip iki ülke arasındaki gerilimi düşürmek konusunda yardımcı olabilir.

Biden’ın Rusya’yla ilişkileri sertleştirmesi beklenirken Moskova’dan ABD’nin itirazına rağmen S-400 füze savunma sistemleri alan NATO müttefiki Türkiye’ye karşı uzmanlar, Atina’nın Washington’un daha fazla desteğini almasını beklediklerini dile getiriyorlar. Türkiy S-400’leri almak üzere anlaşmayı 2017’de imzalamış sistemlerini teslimatı da 2019 yılında yapılmıştı. ABD’deki başkanlık seçimlerinden sadece birkaç gün önce de Türkiye, S-400 sistemlerinin testlerini gerçekleştirdi.Ankara, Washington’un, S-400 füze savunma sistemlerinin NATO’nun askeri sistemleriyle uyumsuzluğu konusundaki kaygılarını yersiz buluyor ve bu sistemin Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu ve en uygun fiyatlı seçenek olduğunu dile getiriyor.

Servos’a göre Biden’ın uygulayacağı dış politika konusunda eğer belli olan birşey varsa bu net olarak Rusya politikasıdır. Servos, Biden’ın Rusya politikasının şüphesiz Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri ve dinamikleri de etkileyeceğini dile getiriyor.

Dış politikaya dair görüşleri konusundaki seçim bildirgesinde Biden, Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlik konusunda, Türkiye’nin ihlallerini dile getirme konusunda söz verdi. NATO müttefiki olmalarına karşın iki ülke Eylül ayında savaşın eşiğine geldi ve ABD yönetimini, araya girerek Erdoğan’dan Yunan adası yakınlarındaki sondaj gemisini geri çekmesini istemek zorunda bıraktı.

Ancak yine de eski bir milletvekili ve önde gelen dış siyaset uzmanı olan Panos Panagiotopoulos gibi uzmanlar ihtiyatlı olunması uyarısında bulunuyorlar.

Panagiotopoulos, Biden’ın seçilmesinin Yunanistan açısından pozitif bir durum olsa da Biden’ın konulara ve sorunlara uzak bir isim olmadığını söylüyor.Panagiotopoulos "Gerçekçi olmalıyız ve Yunanlar Biden’ın bizim için Türkiye’yi bir kenara atmasını beklememeli” diyor. Olabilecek en iyi beklentinin bölgede yeni bir oyun ve dengenin kurulması olabileceğini dile getiriyor.

Ancak o zamana kadar Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki savunmasından vazgeçmeyeceğini bölgedeki gemileri ve denizaltılarını geri çekmeyeceğini, Biden önümüzdeki yıl göreve gelene kadar Ankara’nın hamlelerine dikkat edeceğini dile getiriyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI