radyobir
radyobir

ABD'den Sırbistan'ın üst düzey istihbarat yetkilisine yaptırım

ABD yönetimi, Sırbistan'ın ulusal istihbarat kuruluşu Güvenlik Bilgi Ajansının Direktörü Aleksandar Vulin'i, yasa dışı silah sevkiyatı, uyuşturucu kaçakçılığı ve kamu görevini kötüye kullanma suçlamalarıyla yaptırım listesine aldı.

12 Temmuz 2023 07:39 | Kategori: ABD

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisince (OFAC) Sırbistan'ın eski Savunma ve İçişleri Bakanı da olan Vulin'e yaptırım uygulandığı bildirildi.

Açıklamada, Vulin'in sınır ötesi organize suçlarda bulunduğu, yasa dışı narkotik operasyonlarına katıldığı ve kamu görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

Vulin'in Sırp silah tüccarı Slobodan Tesiç'in yasa dışı silah sevkiyatının Sırbistan sınırlarından serbestçe geçmesini sağlamaya yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, Vulin'in eylemlerinin Sırbistan'ın yönetim kurumlarında yolsuzluğu artırdığı aktarıldı.

Açıklamada, "Vulin'in kamusal pozisyonlarını Rusya'yı desteklemek için kullandığı, Rusya'nın Batı Balkanlar'ın güvenlik ve istikrarını bozan faaliyetlerini kolaylaştırdığı ve Rusya'ya bölgedeki nüfuzunu artırması için zemin sağladığı" ifade edildi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI