radyobir
radyobir

Fas Kralı'ndan cezaevindeki 991 kişi hakkında af kararı

Fas Kralı 6'ncı Muhammed, ülkesinin bağımsızlık belgelerinin sunum yıl dönümü dolayısıyla toplam 991 tutuklu ve mahkum için af kararı çıkardı.

11 Ocak 2023 06:09 | Kategori: Afrika

Fas Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral 6’ncı Muhammed'in af kararından 707 tutuklu ile çeşitli suçlardan hüküm giymiş 284 mahkum yararlandı. 

Fas'ta özel günlerde gelenekselleşen Kraliyet affı, bazı mahkumların serbest bırakılması, bazılarının ise cezalarında indirim yapılması şeklinde hayata geçiriliyor.

Fas Ulusal Kurtuluş Hareketi ve o dönemde sürgünde bulunan Kral 5’inci Muhammed’in ortak hareket ederek hazırladığı belgeler "Fas Bağımsızlık Belgeleri" olarak isimlendiriliyor. Söz konusu belgeler 11 Ocak 1944'te Fransız sömürge makamlarına sunulmuştu. Fas’ın bağımsızlığı için ilk resmi adımın atıldığı 11 Ocak ülkede tatil ilan edilmişti.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI