radyobir
radyobir

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nden Çanakkale Zaferi Konseri

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 18 Mart akşamı, Çanakkale Konseri ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde.

16 Mart 2023 09:38 | Kategori: Kültür & Sanat

108 sene önce 18 Mart 1915’te, Yarbay Mustafa Kemal (Atatürk) önderliğinde tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi, dünya tarihinin en önemli kahramanlık destanlarından biri olarak kabul edilirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının  dönüm noktası olmuştur. Bu özel gün için hazırlanan konserin programında;

Aşık Veysel’in "Uzun İnce Bir Yoldayım” ( Düzenleme:Hüseyin Kaya ), Hasan Niyazi Tura’nın  "Bayrak”, Bujor Hoinic’in "Şehit Anası” ve "Acı Haber”, Ulvi Cemal Erkin’in "Divan”, Ahmet Adnan Saygun’un "Bozlak”, Cemal Reşit Rey’in "Sarı Zeybek”,  Can Aksel Akın’ın düzenlemesi ile "Ben Bu Dağın Ağacıyım”, İlhan Baran düzenlemesi ile "Köroğlu”, Nevit Kodallı düzenlemesi ile "Bülbülüm Altın Kafeste”, Turgay Erdener düzenlemesi ile "Selanik Türküsü”, Hüseyin Kaya düzenlemesi ile; "Hey Onbeşli” , "Yemen Türküsü”, "Allı Turnam”, "Ninni”, "Sabahın Seherinde”, "Çökertme”, "Efem” , "Çanakkale Türküsü” konserde seslendiriliyor.

Konserde; Gökhan Akyüz, Aslı Ayan, Kenan Dağaşan, Onay Günay, Ayşenur Ayyıldız Haksoy, Mithat Karakelle, Bülent Külekçi, Dilan Şaka, Ecem Arıcasoy Yazoğlu; Piyanist Hüseyin Kaya eşliğinde sahnede olacaklar.  

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI