radyobir
radyobir

Kadınlar Taif Meydanı'nda deve yarışlarına katılıyor

Kadınlar ilk kez Suudi Arabistan'da düzenlenen festivale katılıyor. Kazananlara 40 bin dolar tutarında para ödülü verilirken, birinciliği bir Amerikan devesi kaptı

31 Ağustos 2023 06:01 | Güncelleme :31 Ağustos 2023 10:05 | Kategori: Ortadoğu

Deve yarışları, Arap Yarımadası kültüründe kökü 7'nci yüzyıla dayanan en eski ve yaygın halk sporlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bu spor, geçmişte bireysel, kabile veya aile düzeyinde zaman zaman gerçekleştirilen bir etkinlik olarak kabul ediliyordu veya özel bir etkinlik veya düğün kutlaması sırasında gerçekleşiyordu.

Ancak son yıllarda, geleneksel olarak sadece erkeklerin katıldığı bu etkinliğe kadınların da katılmasıyla işler değişti.

Bu değişiklik, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Deve Festivali'nin tarih sahnesindeki önemini vurgulamasına ve bu etkinliğe kadınların da katılmasının önemine işaret ediyor.

Kadınların ilk deve koşusu

Festival tarihinde 2 kilometrelik ilk kadın deve koşusuna farklı ülkelerden 13 kadın katıldı.

2 kilometrelik mesafeyi Amerikalı deve binicisi Taylor Dees'ın deve Hamlul ile kazandığı bu yarışta, ikinci sırayı İranlı deve binicisi İzzetullah Fermuş, er-Rahaavi adlı devesiyle elde etti.

Alman deve binicisi Mark Ward ise Muazzez adlı devesiyle kadınlara özel uluslararası maratonun açılış turunda üçüncü sırayı aldı.

Yarışçıları ödüllendirmek için Spor Bakan Yardımcısı ve Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Advaa Al-Arifi ödül törenine katıldı.

Washington'daki Suudi Arabistan Büyükelçisi Prenses Reema bint Bandar, kadınların zaferini Twitter’dan paylaştığı bir tweetle kutladı ve şunları yazdı:

Dünya genelinden kadınların spor aracılığıyla Arap kültürünü kutladığını görmek harikaydı. Taylor Dees'ın Uluslararası Şampiyonayı kazanmasını tebrik ederim.

Deve Festivali'nde kadınlar için tarihi bir başarıya imza atan Amerikalı deve binicisi Taylor Dees şunları söyledi:

Bu festival için Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a teşekkür ederim. Bu ileriye doğru büyük bir adım. Ayrıca, Suudi Arabistan'daki herkesi, özellikle bu festivale katılanları kutlamak istiyorum. Bu tarihi etkinliğin bir parçası olarak burada olmak benim için bir onur. Son derece iyi düzenlenmiş bir yarış ve mükemmel bir deneyimdi.

Organizatörlerin deve bakımına ve her şeyin düzgün ve özenle yerleştirilmesine verdiği özeni görmek harikaydı. Festival boyunca gerginlik, karışıklık veya düzenlemelerde herhangi bir hata hissetmedik, her şey sorunsuz bir şekilde geçti.

Ayrıca, herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek ve onun kültürel deneyimini yaşamak ve insanlarıyla etkileşimde bulunmak harika bir deneyimdir. Taif'e geldiğimden beri güvende, mutlu ve hoş karşılanmış hissettim.

İranlı deve binicisi İzzetullah Farmuş, festivalle ilgili şöyle konuştu:

Kadınların deve yarışlarına ilk kez katıldığı bu etkinlikte yer aldığım için büyük bir gurur duyuyorum. Festivalin organizatörlerine ve tüm katılımcılarına teşekkür ediyorum.

Alman deve binicisi Mark Ward ise deneyimini şu sözlerle paylaştı:

Suudi Arabistan'da kadınların deve yarışlarına katıldığı ilk etkinlikte yer almak benim için inanılmaz bir deneyimdi. Bu festivalin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu oldum.

Şartlar ve koşullar

Festivalin organizasyon komitesi, ICRF ile iş birliği yaparak, bu yılki etkinlikte kadınlar için özel bir maraton etkinliği düzenledi ve toplamda 155 bin riyal (40 bin ABD doları) değerinde ödüller sundu.

Bu, Suudi Arabistan ve uluslararası deve sporu birliklerinin kadınların deve yarışlarına katılımını teşvik etme çabalarının bir parçası.

Kadınlara yönelik uluslararası maratonun Uluslararası Federasyonun yasa, yönetmelik ve denetimi altında düzenlenmesi, katılan develerin yaşının 18 yaşından küçük olmaması, spor kıyafetlerinin ve federasyon tarafından belirlenen güvenlik ekipmanlarını kullanılması, bu yolla tüm şartlara uyulması dikkat çekici.

Katılımcı develer arasında Hayel, Sanaya Bakar, Zamul, Sanaya Kadan gibi farklı türler yer aldı.

Bu festival, Suudi Arabistan Veliaht Prens'i Muhammed bin Selman'ın desteği ve ilgisiyle gerçekleşmektedir ve Suudi Arabistan'ın uluslararası arenada yükselen önemine işaret etmekte ve yerel halkın deve sporuna olan ilgisine yanıt veriyor.

Bu etkinlik, deve sahiplerinin ve bu sporu sevenlerin tüm Arabistan Yarımadası'nda ve Arap dünyasında hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor.Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI