radyobir
radyobir

Libya'da kayıp sayısı 10 bine yaklaşabilir

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'da onlarca kişinin ölümüne yol açan Daniel Fırtınası, rotası üzerindeki Libya'da binlerce kişinin hayatını kaybettiği ağır bir yıkıma neden oldu.

13 Eylül 2023 10:04 | Kategori: Afrika

Reuters haber ajansına göre ülkede ölü sayısının 5 bin 300'ü geçtiği tahmin ediliyor.

AFP'nin aktardığına göre Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Hareketi’nden Tamer Ramadan, Libya’daki yerel kaynaklarından elde ettikleri verilere göre kayıp sayısının da 10 bine yaklaştığını söyledi.

Ramadan en az 40 bin kişinin sel nedeniyle yerinden edildiğini belirtti.

Derne'de hayatını kaybedenler toplu mezarlara gömüldüSelde hayatını kaybedenlerin cesetleri ambulanslarla toplu mezarlara taşındı.

Libya'nın doğusunda yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı liman kenti Derne selden en fazla etkilenen kent oldu.

Pazar günü fırtınanın etkisiyle barajların patlamasının ardından tsunami benzeri bir akıntı altında kalan Derne'de bin 500 kişinin cesedine ulaştıldığı belirtiliyor.

Bulunun cesetler torbalara ve battaniyelere sarılarak toplu halde gömüldü.

Su mühendisliği uzmanları BBC'ye, ilk olarak Derne'dan yaklaşık 12 km uzaklıktaki bir barajın çöktüğünü ve suyunun bir vadiye doğru aktığını bunun ardından şehre daha yakın olan ikinci bir barajın da aşıldığını anlattı.

Çok sayıda kayıpla birlikte ölü sayısının artması bekleniyor.

Derne gönüllüsü Muhammed Kamati, kurtarma ekiplerinin hala kurbanları aradığını söyledi.

Kamati, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "Bütün genç Libyalıları, tıptan mezun olsun olmasın sağlık konusunda deneyimli herkesi gelip bize yardım etmeye çağırıyoruz. Hemşire eksiğimiz var, yardıma ihtiyacımız var." dedi.

BBC'ye konuşan ve İstanbul'da yaşayan Libyalı gazeteci Johr Ali, tüm ailesinin Derne'de olduğunu söyledi. Ali kentteki zor durumu şu sözlerle anlattı:

"Şehirde şu anda kurtarma işlemleri istenen şekilde ilerleyemiyor; tüm insanlar birbirine yardım etmeye çalışıyor. Yalnızca bir veya iki yabancı ülke tıbbi personel, kurtarma ve profesyonel kurtarma ekipleri gönderdi ancak şu ana kadar şehirde elektrik yoktu ,telefonlar çekmiyordu, internet bağlantısı yoktu, temiz su yoktu, şehre giden yollar kullanılamıyordu.

"Şehre giden tüm yolların sular altında kalması nedeniyle şehir adeta bir kara delik haline geldi. İnsanlar dış dünyaya ulaşamıyor ve dış dünya da şehre ulaşamıyor. Her geçen dakika, yüzlerce ve yüzlerce kişi ölüyor."

Mısır dahil olmak Libya'ya gönderilen yardımların bir bölümü ülkeye ulaştı. Ancak Libya'nın iki rakip hükümet arasında bölünmüş olması kurtarma çabalarını sekteye uğratıyor.

Yardım gönderdiklerini veya göndermeye hazır olduklarını söyleyen ülkeler arasında ABD, Almanya, İran, İtalya, Katar ve Türkiye de yer alıyor.

Hafta sonu yaşanan aşırı sel felaketi sonrası ülke yetkilileri acil durum ilan etmişti.Akdeniz kıyısındaki Derne kentinin sahil şeridi

Bölge yetkilileri okulların ve işyerlerinin kapanması talimatını verdi.

Daniel fırtınası Doğu Akdeniz’deki Bingazi, El Merj ve Susa kentlerinde de etkili oldu.

Yetkililer bu alanı afet bölgesi ilan etti.

AFAD, bölgeye yardım göndermeyi planladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, ülkeye 150 su üstü ve su altı arama kurtarma personeli, çadır ve çadır içi malzeme, iki kurtarma aracı, dört bot ile jeneratörden oluşan ihtiyaç malzemesi gönderileceği ifade edildi.Daniel Fırtınası Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'ı da etkisi altına aldıktan sonra Akdeniz üzerinden Libya'ya ulaştı

Sosyal medyada araçlarının üzerinde mahsur kalan kişilerin ve suda sürüklenen bir erkeğin videosu paylaşılıyor.

Okul ve işyerlerinin yanı sıra dört büyük petrol limanı da fırtına nedeniyle kapatıldı.

Libya, uzun süre ülkeyi yöneten Albay Muammer Kaddafi'nin 2011'de devrilip öldürülmesinden bu yana siyasi kaos içinde.

2014’ten bu yana iki rakip kuvvet tarafından farklı bölgeleri idare edilen ülkede Bingazi yönetimi ülkenin doğusunu kontrol altında tutuyor. Ancak uluslararası kabul edilen Trablus yönetimi de selden etkilenenlere yardım için harekete geçti.

Libya'da gazeteci olan Abdulkader Esad, çeşitli yetkililerin doğal felakete hızlı bir şekilde müdahale edemediği için ülkedeki kurtarma çalışmalarının sekteye uğradığını söylüyor.BBC'ye konuşan Esad, "Libya'da kurtarma ekibi yok, eğitimli kurtarıcı yok. Son 12 yılda her şey savaşla ilgiliydi" ifadelerini kullandı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülke kurumlarını acil olarak görevlendirdiğini kaydetti.

Doğu Libya Yönetimi Acil Durum Komitesi Üyesi Hichem Chkiouat, doğu yönetiminin, 14 ton tıbbi malzeme, ceset torbası ve 80'den fazla doktor ve sağlık görevlisini içeren bir uçak gönderen Trablus hükümetinden yardım kabul edeceğini söyledi.

ABD'nin Libya elçisi Richard Norton, Washington'ın Birleşmiş Milletler (BM) ortakları ve Libyalı yetkililerle koordineli olarak doğu Libya'ya yardım göndereceğini söyledi.

Yardım gönderdiklerini veya göndermeye hazır olduklarını söyleyen diğer ülkeler ise Mısır, Almanya, İran, İtalya ve Katar.İlk olarak Ege’de oluşan Daniel Fırtınası, Türkiye’de Marmara Bölgesi’nin batısı ve Trakya’da etkili olmuştu.

5 Eylül’de Ege ve Trakya’da etkisi olan fırtınada Türkiye’de 8, Yunanistan’da 15, Bulgaristan’da da 4 kişi öldü.

Yunanistan’da afetin yaralarını sarma çalışmaları halen devam ediyor.

Tropik fırtınanın Mısır’a doğru ilerlediği kaydediliyor.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI